Ad ve soyadı değişikliğiyle ilgili merak edilenler

Adınızdan ya da soyadınızdan memnun değilsiniz, arkadaş çevrenizde başka isim kullanıyorsunuz ve bu yüzden değiştirmek istiyorsunuz. Peki, bu durumda ne yapabilirsiniz?

18 Şubat 2015 Çarşamba, 12:12

Avukat Saliha Ersöz Baştaş, Kadınvekadın okurlarına özel ad ve soyadı değişikliği ile ilgili tüm merak edilenleri anlattı…

“Medeni Kanunumuz ad ve soyad değişikliğine ilişkin davalar açılırken haklı bir sebebin varlığının olması gerektiğini öngörmüştür” diyen Av. Baştaş, örf ve adete uygun olmayan, yanlış manalara gelebilecek olan ve anlamları çirkin olan isimlerin değişikliği haklı sebebin varlığını gösterdiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü’ “Bunun yanı sıra kişi toplum arasında, arkadaş çevresinde, iş çevresinde farklı bir isimle tanınıyor, kimlikteki ismini sadece resmi mercilerde yapılacak işlemlerde kullanıyor ise bu da bir haklı sebep sayılmaktadır.”

İsim ve soyisim değişikliğine ilişkin dava açarken tarafların bizzat kendisinin ya da avukatının aracılığıyla bu davayı açabileceklerini söyleyen Av. Baştaş, “Yine ikametgahının olduğu yer mahkemesi, Asli Hukuk Mahkemesi’ne yapacağı isim ve soyisim değişmesine ilişkin istemli bir dilekçe ile başvurusu gerekmektedir” dedi.

Av. Saliha Ersöz Baştaş – Ad ve soyadı değişikliği İZLE’

Kadinvekadin.net özel haberidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...