Anlaşmalı Boşanma Davasında Mal Paylaşımı

01 Eylül 2016 Perşembe, 13:35

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA MAL PAYLAŞIMI

Genellikle boşanma davalarının en büyük sıkıntılarından bir tanesi mal paylaşımı hususu olmuştur. Eğer ki çiftler boşanma öncesinden kendi aralarında bir şekilde mal paylaşımını sorunsuzca yapabiliyor ve bunu da bir protokolle sonuçlandırabiliyorlarsa o zaman boşanma davasında mal paylaşımı biraz daha kolaylaştırılmış olur.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Tazminat

Anlaşmalı boşanmalarda tazminat çiftlerin anlaşma sağlamış oldukları protokol çerçevesince ödenmektedir. Eğer ki bu çiftler tazminat konusunu kendi aralarında halletmişlerse bu durum bildirilir ve hâkim ona göre bir karara varır.  Anlaşmalı boşanma davalarında tazminat noktasında herhangi bir araştırma yapılmaz.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Anlaşmalı boşanmalarda yine nafaka konusu eşlerin kendi aralarında imzalamış oldukları protokol çerçevesinde neticelenir. Eğer ki çiftlerden herhangi biri nafaka almak istemiyorsa o zaman nafaka bağlanmaz.

Anlaşmalı Boşanma Ücretleri

Eşlerin anlaşmalı boşanma davası sürecinde bir takım ücret ödemeleri gerekiyor. Bunları avukatlık ücreti harçlar, yargılama giderleri ve devlet ödemeleri gibi sıralayabiliriz. Anlaşmalı boşanma davalarında işini bilen bir hukukçudan yardım almak çok önemlidir çünkü alt yapının doğru olarak hazırlanabilmesi için bu şarttır.

Tek Celsede Boşanmalar

En çok duymuş olduğumuz soruların başında tek celsede boşanmalar gelir. Genelde çiftler boşanma evresinde bu işin bir an önce bitmesini isterler ancak anlaşmalı boşanmaların dışında boşanma davalarında süreç kolay ilerlemez bu yüzdende tek celsede bir boşanma sağlanabilmesi için eşlerin önce kendi aralarında anlaşma sağlamış olması gerekir.  Eğer ki boşanma davasında süreç doğru bir şekilde yürütülemezse işlemlerin uzayabileceği gibi boşanma davası da reddedilebilmektedir. Boşanmak isteyen hiç kimsenin bir avukat tutma mecburiyeti yoktur ancak bu dönemdeki hukuki süreç bir hayli zor ve de karışık olacağından bilgi ve deneyim sahibi olmadan çok fazla yol almakta mümkün değildir.  Üstelik boşanma sonrasında doğacak hakların bilinmesi adına boşanma avukatı yetkilendirmek daha doğru olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Reddi

Anlaşmalı boşanmalarda genelde süreç hızlı işler ancak bazen davanın yanlış yönde yürütülüyor olması sürecin reddi ile sonuçlanabilir. Bu bazen davalının davaya iştirak etmemesi bazen de beyan edilen şartlara uyulmaması ile olur.  Bu yüzden de iyi bir avukatla çalışmak her zaman süreci hızlandıracaktır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...