Boşanma Sürecinde Düğün Takıları Hangi Tarafa Kalır?

24 Kasım 2016 Perşembe, 16:19

Boşanma sadece eşlerin hayatlarını ayırdıkları bir süreç değildir aynı zamanda evlilikleri dolayısıyla oluşturdukları ekonomik ortaklıklarını da sonlandırmaları anlamına gelir.

 

Boşanma sürecinde anlaşmazlık yaratan konulardan biri de düğün sırasında takılan takıların hangi tarafa kalacağıdır. Eğer düğün takıları bozdurulup evlilik içindeki ortak giderler için harcanmışsa durum daha da karmaşık bir hal alır.

 

En önemli nokta takıların hangi taraftan takıldığına değil kime takıldığına bakma gerekliliğidir. Geline takılan takılar hukuki anlamda geline aittir. Burada kız tarafının mı yoksa erkek tarafının mı taktığının önemi yoktur. Erkeğin geline taktığı takılar bağış olarak kabul edilir. Eğer erkek kadına takılmış takıları evlilik sırasında aldıysa boşanma sürecinde iade etmelidir.

 

Erkeğe takılan takıların kime ait olacağına karar verilirken ise yörenin örf ve adetleri dikkate alınır. Bazı yörelerde erkeğe takılan takılar erkeğe ait kabul edilirken bazılarında kadının malı sayılmaktadır.

 

Düğün takıları evlilik süresi içinde harcanmış ise erkeğin takıların bedelini kadına iade etmesi istenebilir.

 

Yargıtay’ın daha önce verdiği kararlar incelenirse kadının düğünde takılan takılar ile aile bütçesine katkıda bulunma zorunda olmadığına ve bozdurulan takıların maddi bedelinin bozdurulmamış takılar ve çeyiz ile birlikte kadına iade edilmesine hükmolunduğu görülür.

 

Boşanmada mal paylaşımı başta olmak üzere boşanma sürecindeki haklarınızın korunması için uzman bir boşanma avukatı ile çalışmanızı öneririz.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...