Kadın evlenince yalnızca kendi soyadını kullanabilir mi

Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilmelerinin mümkün olduğunu söyleyen Av. Saliha Ersöz Baştaş, bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattı.

25 Aralık 2014 Perşembe, 00:58

Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanmak istemeleri tartışılan ve tepki alan bir konudur. Bu kimilerine göre özlük hakkı, kimilerine göre ise aile birliğinin bozulması anlamını taşıyor. 

Biz de Kadınvekadın ekibi olarak, bu konunun hukuksal boyutunu ele almak istedik ve Avukat Saliha Ersöz Baştaş’tan, “Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanmaları mümkün mü” sorusunun cevabını aldık. 

Anayasa Mahkemesi’nde kadınların evlenmeden önceki soyadlarını tek başlarına kullanmalarına ilişkin bir kararın mevcut olduğunu belirten Av. Saliha Ersöz Baştaş, “Fakat Medeni Kanunu’muzun soyadı ile ilgili maddesi hala yürürlükte olduğu için kadınların kendi soyadlarını tek başına kullanmaları doğrudan mümkün değildir” dedi.

Nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor

Av. Baştaş, kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilmeleri için, yerleşim yerinde, yani ikametgahlarının bulunduğu yerdeki bir Aile Mahkemesi’ne başvuruda bulunmak ve soyadlarını tek başlarına kullanmaları istemli bir dava açmak gerektiğini söyledi.

Kadınlar evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilirler mi İZLE’

Kadinvekadin.net özel haberidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...