19 Mayıs 2022

3 yaş dönemine uygun oyun ve oyuncak seçimi

0 0
1 min read
3 yaşındaki çocuğun artık yaratıcılığı ön plana çıkmaya başlıyor. İşte 3 yaşındaki bir çocuğun yapabilecekleri, oynayabileceği oyunlar ve ona uygun oyuncaklar...<br />
0 0

3 yaşındaki bir çocuğun oyunve oyuncak algısının değiştiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Ayataç, çocukların bu dönemde genel olarak neleri yapabildiğini ve becerebildikleri oyunları sıraladı.

3 yaşındaki bir çocuk neler yapabilir

– Üç yaşında ayaklarını düzenli ve bir birini bir diğerini kullanarak merdiven basamaklarını çıkabilir.

– Üç tekerlekli bisiklete binebilir, tek ayaküstü kısa süreli olarak durabilir, dokuz küp ile kule yapabilir, daire çizebilir ve çarpı işaretini taklit edebilir.

– Yaşını ve cinsini bilebilir, üç eşyayı doğru olarak sayabilir, üç sayıyı veya altı heceli bir cümleyi tekrarlayabilir.

– Diğer çocuklarla beraber basit oyunları oynayabilir, düğmesiz giysileri ve ayakkabılarını giyebilir, ellerini yıkayabilir, tuvaletini söyleyebilir, diş fırçalamayı öğrenip taklit edebilir.

3 yaş döneminde seçilebilecek oyuncaklar

– Yaratıcılık ve duyguların belirtilmesi açısından oyun hamuru, inşaat yapımıyla ilgili oyuncak ve küpler, keskin olmayan makas ile renkli kağıtlar seçilebilir.

– Öykü ve masal kitapları, çocuk şarkı kasetleri, bebekarabaları, itme ve çekmeli tekerlekli arabalar, üç tekerlekli bisiklet, renkli çıkartmalar ilgisini çeker.

– Süpürge, faraş, mutfak malzemeleri, tabak, fincan, ev içi ve bahçe araçları, plastik çekiç, kerpeten, tornavida ilgi alanına girer.

– Yakın çevre ve hayvanat bahçesi gezileri, su, kum, kil gibi oyun ve oyuncaklar bu yaş için uygundur. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın