21 Nisan 2021

5 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Oyuncak Seçimi

0 0

 5 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Oyuncak Seçimi

5 yaş çocuk psikolojisi çocuklar için farklı bir dünya olacaktır. Bu yaşta ki çocuklar söylenenleri tamamen anlıyor, yanında konuşulanların farkına varıyor.

5 Yaş çocuk psikolojisi için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Sağlıklı çocuk psikoloji için de doğru oyuncak seçimleri önemlidir. 5 yaşında ki çocukların gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak doğru oyuncağı onlar için seçebilirsiniz.

5 Yaş  Gelişim Evreleri

5 yaş çocuk psikolojisi çocuklar için farklı bir dünya olacaktır. Bu yaşta ki çocuklar söylenenleri tamamen anlıyor, yanında konuşulanların farkına varıyor. Bu çocukların duygularını ve kendilerini ifade etme yetenekleri gelişmiştir. Kendi cinsiyetinin farkında, verilen sorumlulukları yerine getiren, nezaket kurallara uyan, sevmeyi bilen, yaratıcılığının geliştiği yaş evresindedir. Bu evrede çocuklar hayaller ve gerçekleri ayırt edemezler, ayrıca zaman kavramı henüz belirlenmiş değildir.

Doğru Oyuncak Seçimi

Arkadaşları ile paylaşmayı öğrenen, yaratıcı, düş kurabilen, kendi öz bakımını yapabilen ve sorumluluk bilinci oluşan çocuklar için dikkatli oyuncak çekmek çocuk psikoloji ve gelişimi için önem arz etmektedir.

Erkek Çocuk İçin Oyuncak Seçimi

Artık cinsiyetinin farkına varan çocuk, oyuncaklarda da cinsiyet ayrımı yapabilmektedir. Mesela erkek çocuklar artık bebek oyunları oynamaz veya evcilik oyunlarında rolleri hep babaları gibi olmaktır. Erkek çocuklara sadece erkekliği simgeleyen oyuncaklar yerine psikolojik olarak kendisini geliştirecek oyuncaklar almanızda fayda var. Çocuklara uzaktan kumandalı araba almanız hiç bir işe yaramayacaktır. Çünkü çocuk kumanda ile arabayı sürecektir. Hayal dünyasına hitap edebilmek için ona üzerine boyama yapabileceği, parçalarını söküp, takabileceği oyuncaklar alabilirsiniz. Boyama kitabı, resim defteri ve yapboz 5 yaş çocuklar için en ideal oyuncaklardır. Her çocuk zamanı geldiği zaman bu 3 şey ile vakit geçirmelidir.

Renk konusunda tutucu olmamanızı öneririz. Aslında renklerin cinsiyeti yoktur. Pembe oyuncaklar onun hayal dünyasını güçlendireceği için pembe oyuncak ile oynanama gibi bir tabu oluşturmamalısınız. Çocuğunuz hemen her renk oyuncak ile tanışmasını sağlayın.

Kız Çocuk İçin Oyuncak Seçimi

Kız çocukları oldukça narindir ve annesinin ilgi alanına yönelmeye meraklıdır. Çünkü kız çocukları genellikle anneyi model alarak büyürler. Eğer anne sürekli mutfakta yemek yapan, temiz yapan bir kişi ise kız çocuğu da mutfak ürünleri oyuncakları, temizlik oyuncaklarına ilgi duyacaktır. Ayrıca toplumda öğretilen bazı kuralları da çocuk bu vesile ile benimsemiş olacaktır. Kız çocukları için gerekli olan bu oyuncakların yanı sıra kişisel gelişimini tamamlayacak oyuncaklarda tercih edilmelidir. Zeka oyuncakları, yapboz, boyama kitapları, onların zihinsel gelişimini destekleyecektir.

5 Yaşında ki çocuklar artık bazı sorunların üstesinden gelmeyi başardıkları için onlara sorun çıkaran, uğraş vererek oynaması gereken oyuncaklar tavsiye edilir. Hayal gücünü gelişterecek, oynarken çözüm üretmesi gereken oyuncaklar ve ebeveynli ile birlikte oynayabileceği oyuncaklar kesinlikle çocuk psikolojisi üzerinde olumlu faydalar oluşturacaklardır.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın