20 Ocak 2022

Adet Düzenleyici İlaçlar Neler? Nasıl Kullanılıyor? Fiyatları 

0 0
7 min read
0 0

Kadınlarda görülen adetlerde bazı zamanlarda düzensizlik meydana gelebiliyor. Adet düzensizliğinin yaşanması kişinin bünyesini baştan aşağıya sarsabiliyor. Sağlıklı olarak tabir edebileceğimiz faktörlerden birisi de adetin her ay düzenli şekilde gelmesidir. Fakat kadınsal hormonlar, adet görülmeye başladıktan yaklaşık birkaç sene sonra düzene girmemeye başladığı olabiliyor. Böyle anlarda ise beklediğiniz dönem içerisinde adetiniz gelmiyor. Adet düzensizliğinin en çok görüldüğü evrelerden birisinin de menepoz dönemi öncesinde daha sık şekilde yaşandığı söylenebilir. Sistemik hastalığı olan kişilerde de bu gibi sorunlar çok sık şekilde karşımıza çıkabiliyor.

Adet görmenin tamamen ortadan kalktığı döneme ise amenore denir. Menepoz, hamilelik, fizyolojik bazı sorunlara bağlı olarak vücutta ki gördüğünüz düzenli adet artık yerini düzensizliğe bırakmaya başlayacaktır. Adet düzensizliğinin yeniden düzenli hale dönüşmesi adına piyasa da en çok kullanılan adet düzenleyici ilaçlar yer alıyor. Bu ilaçları kullanan kişiler kadınsal sorunlarını bir an önce çözüme kavuşturmaya çalışmaktadır.

Adet Söktürücü İlaçların Kullanılması

Piyasada sıklıkla tercih edebileceğimiz adet söktürücü ilaçların olduğunu söylemek mümkün. En çok tercih edilenler arasında ise Tarlusal 5 mg, Luteynyl 5 mg tablet, Cylo- progynova draje gibi ilaçların olduğunun altını çizebiliriz. Fakat bilinmesi gereken son derece önemli hususlardan birisi de belirtmiş olduğumuz bu ilaçların kendi başınıza kullanılması tehlikeli bir durum saçabilir. Bu yüzden ilaçları kullanmadan önce ilk olarak uzman bir hekime danışmanızda yarar olacak. Aynı zamanda ilacın içerisinde yer alan prospektüsü okumalısınız. Kadınların bazılarında görülen östrojen hormonlarında ki progesteron eksikliğinin düzenlenmesinde yardımcı olduğundan dolayı bu ilaçların kullanımı da artık son derece önemlidir. Adet düzenleyen ilaçların kullanımını mutlaka kendi başınıza yapmamanız gerekiyor.

Günlük hayatımızda ki çoğu kadının yapmış olduğu hatalardan birisi de doktora gitmeden bu ilaçları kullanıyor olmaları diyebiliriz. Adet döngüsüne doğrudan hitap eden özelliğe sahip olan bu ilaçların içeriğine bakıldığı zaman ise progesteron ve östrojen hormonu yer alıyor. Doğal adet döngüsüne de doğrudan hitap ettiğinden dolayı mutlaka doktor kontrolü altında kullanılması önemli bir konudur. Çünkü doktor muayanesi olmadan kullanılan bu ilaçlar, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde ortaya çıkartabilir.

Adet Düzenleyici İlaçların Fiyatları Ne Kadar?

Uzman doktor tarafından yapılacak muayane sonrasında hangi adet düzensizliği ilacını kullanacak olduğunuz tespit edilmektedir. Bu sebepten dolay da kullanacağınız adet düzenliği ilaçlarına göre de fiyatlarda bir değişkenlik söz konusu olabiliyor. Eğer ki adet düzensizliği ile başa çıkmak ve yeniden düzenli şekilde adet görmek istiyorsanız mutlaka bu yola başvurmanız gerekmektedir. Fakat kadınların kendi başlarına kontrolsüzce bu ilaçları kullanması ise kesinlikle önerilen bir durum değildir. Adet düzenleyici fiyatları net şekilde öğrenmek için ilk olarak uzman hekiminiz tarafından ilacınız reçeteye yazılması gerekmektedir.

Adet Düzenleyici İlaçlar Niçin Kullanılıyor?

Ülkemizde ki kadınların bir kısmı, adet düzensizliğinden oldukça fazla şikayetçi oluyor. Bu yüzden adet düzensizliğine karşı olarak da çözüm yolları aramaya çalışmaktadır. Fakat bilinmesi gereken şudur ki her kadının adetlerinde gerçekleşen düzensizlikle aynı şekilde olmadığı durumlar söz konusu olabiliyor. Bunun içinde uygulanması gereken farklı tedavi yöntemleri de ortaya çıkabiliyor. İlk olarak izlenmesi gereken yollardan birisi de kadın hastalıkları ve doğum uzman bir doktor tarafından muayene yapılmasıdır. Yapılacak tetkiklerin ardından ise adet düzensizliğine nelerin sebebiyet verdiği araştırılmalıdır. Kadınların her ay düzenli şekilde adet kanamaları görmemesinden sonra başvurulan çözüm yollarından birisi de adet düzenleyen ilaçlar oluyor.

Günümüz koşullarında adet düzenleyici ilaçlar niçin kullanılıyor merak edilen bir soru olabilir. Adet kanamalarının düzenli gelmemesi, adet kanamalarda akmalar görülmesi durumunda uzman hekimlerce önerilen ilaçlar olabiliyor. Uzman hekimlerin reçeteye yazdığı bu ilaçların ise hormon barındıran ilaçlar olduğunu söylemek gerekir. Bazı kadınların kanama zamanları birbirine çok yakın olurken bazı kadınlarında kanama araları uzun olabiliyor. Bununla beraber en sık görülen vakalardan birisi de şiddetli adet sancıları oluyor. Kadınlar tarafından yapılan bu yakınmalarda  adet düzenleyici hap kullanmaya itmeye neden olabiliyor. Kadınlara yönelik yapılacak olan fizik muayane sonrasında adet düzensizliğine neden olacak hususlar tedavi aracılığıyla ortadan kaldırılmaya çalışılmış oluyor.

Adet Düzenleyici İlaçların İçeriğinde Neler Oluyor?

Adet düzenleyici ilaçların içeriğinde neler oluyor merak ettiğiniz bir konu olarak ortaya çıkabilir. Bu ilaçların, kadınların adet döngülerini taklit ederek adetleri düzenli hale dönüştürmeye çalıştığını söylememiz mümkündür. Adet döneminin ilk dönemlerinde, östrojen hormonu progesterona oranla daha baskın bir haldedir. Yumurtlama sürecinden sonra bu durum tam tersine dönüşmeye başlar. Progesteron düşerken östrojen hormonu daha baskın hale gelmeye başlar. Bu değişimin yaşanmasından sonra da adet kanamaları ortaya çıkmaya başlar. Kullanılacak olan adet düzenleyici ilaçlar aracılığı ile adet düzensizliğinizi yeniden düzenli hale getirmeniz mümkün olacaktır. Uzman bir doktorun yoluna başvurarak adet düzensizliğim var dediğiniz de yapıolacak muayaneler sonrasında sizlere bu ilaçları verecektir. Adet düzenleyici ilaçlar içeriği nedir diye soracak olursanız progesteron hormonu yer alır. İlaçlarda bu hormonun yer almasının altında yatan bazı nedenler bulunuyor.

İlacı kullandıktan sonra progesteronda düşmeler yaşanmaya başlar. Bu düşmelerin meydana gelmesiyle birlikte adet kanama başlaması görülür. İlacın kullanılmasından sonra ise yaklaşık olarak 3 ile 5 gün içerisinde progesteron düşmeye başlayacaktır. Östörejen daha baskın hale gelerek adet kanamasının başlamasına zemin hazırlayacaktır.

Adet Düzenleyici İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet düzensizliği olan kişilere uzman hekimler tarafından gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra kişiye en uygun olacak adet düzenlemeye yardımcı ilaçlar verilir. Bu ilaçların mümkün mertebe doktor kontrolü altında kullanılması gerekir. Aksi takdirde doktora danışmadan kendi başınıza kullanmaya çalışmanız beraberinde de yan etkilerin görülmesine sebebiyet verecektir. Eğer ki kullanmış olduğunuz ilaçla ilgili olarak yan etki yaşama durumu söz konusu olursa hiç zaman kaybetmeden hemen doktorunuza başvurmaya başlayabilirsiniz. Çünkü adet düzenleyici ilaçlar kişiye verilmeden önce en uygun ilaçların hangisi olduğu önceden tespit edilir. Bunun kararı da yapılacak olan tetkikler, muayane, tahlil ve kişinin sağlık geçmişi göz önünde bulundurularak göz önüne alınması gerekmektedir. Özellikle altını çizmemiz gereken önemli konulardan birisi de mutlaka doktorun vermiş olduğu kontrol tarihlerine uyularak gidilmesi gerekir.

Adet Düzenleyici İlaçların Yan Etkileri Var Mı?

Adet düzenleyen ilaçların içeriğine bakıldığı zaman hormun barındırmaktadır. Bu yüzden dolayı bu ilaçlar doğal olarak her kadında aynı etkiyi yaratacak diye bir durum söz konusu değildir. Bazı anlarda yan etkilere bile sürüklemeye neden olacak durumları ortaya çıkarabilir. Oluşabilecek yan etkilere göz atıldığı zaman ise kolesterol, tansiyon, migren hastalarında daha sık şekilde yan etki durumları yaşanabiliyor. İlaç kullanımı sırasında bazı kadınlarda görülebilecek yan etkiler baş ağrısı, mide bulantısı, bel ağrıları gibi şikayetlerin olduğunu söylemek mümkün. Her ilaçta olduğu gibi adet düzenleyici ilaç yan etkileri de var olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Fakat bilinmesi gereken hususlardan birisi de bu yan etkiler hemen her kadında görülecek diye bir durum yoktur. Bazı kadınlarda daha sık şekilde görülürken bazı kadınlarda da hiç görülmez.

Daha detaylı bilgi Almak için saglikliyol.com ‘u ziyaret edebilirsiniz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın