23 Mayıs 2022

Aile içi şiddete maruz kalanlar ne yapmalı

0 0
4 min read
"Şiddet insan hakları ihlalidir" diyen Av. Saliha Ersöz Baştaş aile içi şiddet hakkında bilgilendiriyor.<br />
0 0

Maalesef kadına şiddet ve aile içi şiddet, gündemden bir türlü düşmeyen, her defasında içimizi yaralayan konulardır. Haberlerde her gördüğünüzde, gazetelerde her okuduğunuzda siz de içinizden hep “Yeter artık!” diyorsanız haberimize bir göz atın. Karşılaştığınız şiddetlere göz yummayın. Ya siz bir şeyler yapın ya da şiddete maruz kalan kişileri uyarın, bilgilendirin. 

Aile içi şiddete karşı kendinizi koruyabilmeniz ve savunabilmeniz, uğradığınız şiddete karşı boyun eğmemeniz için editörümüz Buse Demirkır, Avukat Saliha Ersöz Baştaş’a şiddete maruz kalanların ne yapabileceğini, nerelere başvurabileceğini ve kanunlardan hangi durumlarda yararlanılabileceğini sordu.

“Şiddet insan hakları ihlalidir” diyen Av. Saliha Ersöz Baştaş aile içi şiddet konusunda bilgilendiriyor.

Şiddet vakaları hayatın her alanında kendini göstermekle birlikte; insan hakları ihlali olan kadına yönelik, aile içi şiddet, şiddet mağduru kadının eğitim durumu, yaşı, gelir düzeyi vs. gibi farklılıklar gözetilmeksizin kadın aile içi şiddetin mağduru olmaktadır. Şiddet olgusu hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Fiziksel üstünlük sahibi olan erkekler kadınlara yüzyıllar boyunca şiddet uygulamışlardır. Aile içi şiddete kadınlar ve çocuklar maruz kalmaktadır. Aile içi şiddet eşinizin, aynı evde yaşadığınız akrabanızın ya da mahkeme kararı ile ayrı evlerde yaşadığınız eşinizin size karşı fiziksel, psikolojik, cinsel olarak tehdit ve baskı içeren, zarar görmenize sebep olan her türlü davranıştır.

Ne yapılmalı

Şiddete maruz kaldığınızda başvuru yapılabilecek kurum ve kuruluşlar;

– Cumhuriyet Savcılıkları

Bulunduğunuz yerin adliyesindeki Cumhuriyet Savcılıklarına şikayetinizi içerir bir dilekçe ile başvurabilirsiniz, gerekli gördüğünüz durumda sağlık raporu için Savcılıktan tabipliğe sevkinizi isteyebilirsiniz. Savcılığa vermiş olduğunuz dilekçenin tarih ve sayı numarası içerir bir nüshasının sizde bulunması gerekmektedir.

– Polis Merkezleri, Jandarma ve Karakollar

Evinize en yakın Polis Merkezi ya da Jandarmaya giderek şikayetinizi\ihbarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Şikayetinizin tutanağa geçmesini isteyin, imzalamadan evvel  beyanlarınızın doğru bir biçimde geçmiş olduğunu kontrol etmek için muhakkak okuyun ve tutanaktan tarih ve sayı no içerir bir suretini mümkünse alın. Tehlike altında olduğunuzu belirttiğinizde ve bulunduğunu eve geri dönmenizin risk oluşturacağı durumlarda sizi sığınma evine teslim edeceklerdir. Polis merkezine başvurduğunuzda Cumhuriyet Savcılıklarını bilgilendirir, talimat gereği adli işlemleriniz başlar. Ayrıca bulunduğunuz polis merkezinde avukat istediğinizi beyan etmeniz halinde Baro tarafından tarafınıza ücretsiz avukat sağlanabilmektedir.

– Aile Mahkemesi

Şiddet uygulayan eşin evden uzaklaştırılması, evinizin çocuğunuzun okuluna, iş yerinize yaklaşmaması, çocukla kurulacak kişisel iletişimin düzenlenmesine dair, dosya üzerinden yapacağı inceleme ile karar verebilmektedir.

– Baroların Adli Yardım Merkezleri ve Kadın Danışma Merkezleri 

Maddi durumunuz müsait olmadığı ve hukuki yardıma ihtiyacınız olduğunuz da baroların adli yardım bürolardan hukuki yardım alabilirsiniz.

– ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk, Sosyal Hizmet Danışma Hattı

Bu hatları aradığınızda gerekli destek ve tedbirleri alabilmeniz için bilgi alabilmektesiniz.

Herhangi bir harç ödenmiyor

Şiddet mağdurları ve uygulayanlar için; Hakim, Kolluk Görevlileri, Mülki Amirler tarafından önleyici ve koruyucu tedbirler alınmaktadır. Şiddet mağdurunun tedbir kararlarına başvurusunda herhangi bir harç ödenmemektedir.

Şikayet neticesinde, Karakol–Jandarma tarafından sağlanabilecek koruyucu tedbirler kapsamında;

– Şiddet mağdurunun ve beraberindeki çocuklarının barınma imkanı,

– Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti,

– Hayati tehlikenizin olması halinde talebiniz ile birlikte tarafınıza koruma sağlanması,

– Hakim tarafından önleyici tedbir kapsamında verilecek karar ile şiddet uygulayanın evden ve korunan kişi iş yeri ve çocuğun okulundan uzaklaştırılması, korunan şiddet mağduru ve çocuğun okuluna yaklaşamaması,

– Şiddet mağduru eşe gerekli olması halinde nafaka verilmesine hükmedilir. (SGK ‘ya bağlı eş ise maaşından yasal kesinti miktarı üzerinden ödeme sağlanır.)

Kanundan hangi durumlarda faydalanılabilir

Kanundan faydalanmak için fiziksel şiddete maruz kalmak ve  bunu ispat etmek zorunda değilsiniz, ekonomik, cinsel ya da psikolojik şiddet türleri de bu kapsamda bulunmaktadır. Mahkeme kararı ile ayrı evlerde yaşadığınız eşiniz de size şiddet uygularsa bu kapsamda da şikayet hakkınız bulunmaktadır.

Yaşlı kadınlar da şiddet görüyor

Şiddeti görmek yetmiyor

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın