Aileniz için 5 maddelik anlaşma

Anne ve babalık sorumluluğu, hayatınızın değişimi ve çocuğunuzun gelişimi için en az evlilik kadar zor bir süreç.

01 Nisan 2016 Cuma, 15:20

Bir çocuğunuzun olması; hayatınızda kökten değişikliklere sebep olur. Bu yüzden çocuk bakmak ve sevginizi canlı tutabilmek için kendinizi buna hazır hissetmelisiniz. Bu konuda eşinizle mütabakat halinde olmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Son yıllarda evlilik anlaşmasını çok sık duyar olduk. Birçok çiftin fark etmediği bir şey var; anne ve babalık da en az evlilik kadar zor bir süreç.

Yaşam koçları ve psikologlara göre hamileliğiniz, ideallerinizi fark etmeniz için önemli bir dönem; çünkü henüz hayatınızı baştan aşağı değiştirecek bebeğiniz dünyaya gelmedi. Bu sürede oturup bir düşünün. Sizin de bir ebeveynlik anlaşmasına ihtiyacınız olabilir. Neden mi? İşte 5 maddede cevabı…

1- Zihin okuyamazsınız

Uzmanlara göre hepimiz, herkesin bizim gibi düşündüğünü sanarız, ta ki öyle olmadığını fark edinceye kadar. Arkadaşını seyahatte tanırsın diye bir söz vardır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse; eşini baba olunca tanırsın. Bizler genelde kendi anne-babalarımızın stilini benimseriz; ama eşimizle farklı aile yapılarından gelmişsek bu durum anlaşmazlığa neden olabilir. Acaba eşiniz, içten içe bebek bezi değiştirmenin sizin göreviniz olduğunu düşünüyor olabilir mi? Gelecekte herhangi bir anlaşmazlık çıkmaması için ikinizin de beklentilerini konuşmanız gerekir.

2- Yakın bir zamanda eşinizin ailesi, bebeğinizin büyükanne ve büyükbabası olacak

Şu andan itibaren, eşinizin ailesi, hayatınızın büyük bir bölümünde olacak. Evlilik danışmanlarına göre akrabalarla ne kadar vakit geçirileceği önceden konuşulmalı. Bebeğinize daha yeni kavuşmuşken, en son isteyeceğiniz şey etrafınızda onu nasıl büyütmeniz gerektiğini anlatan kişiler olacaktır. Kullanacağınız kelimeler şunlar olabilir’ ‘Bence şu anda eve gitme zamanı.’ Nasıl olsa bu, sizden değil de eşinizden geliyormuş gibi anlaşılacaktır.

3- Çünkü eşiniz işe dönecek

Eşinizin babalık görevi bittiğinde siz, evde oturan anne olarak eşinizin beklentilerini yerine getirmelisiniz. Uzmanlara göre yeni ebeveynlik yeni bir dönemece girmek demektir. Ev işlerini yapmak, bebeğinize bakmaktan çok daha zor gelmeye başlayacaktır. Eşinizi, eve geldiği zaman artık masada yemeğin hazır olamayacağı konusunda uyarın. Onu, paket servisi olan restoranlarla ve elektrikli süpürgeyle tanıştırın.

4- Hayat adil olmayı gerektirir

Çocuğunuzun olması, hayatınızın her alanını etkiler, işiniz de dahil olmak üzere… Bebeğiniz gece uyanıyorsa, bu sorumluluğu paylaşmalısınız. Emziriyorsanız, eşiniz de emzirme sonrası bebeğinizle ilgilenebilir. Göreceksiniz bu yardımlaşma size çok iyi gelecek.

Eşinizin hafta sonları uzakta olmasını gerektiren bir hobisi varsa, bebek doğduğu zaman bunu hemen terk etmesini beklemeyin. Hiçbir tarafın, arzularından ödün vermesine gerek yok; ancak konuşarak bunun adil olduğuna karar verebilirsiniz. Kocanızın arkadaşlarıyla hafta sonunu geçirmesi, size de arkadaşınızla spa’ya gitme hakkı verir. Bir sonraki hafta sıra sizde.

5- Çünkü sabahın 3’ü tartışmak için iyi bir zaman değil

Yeni anne-babalık neşelendirici, duygusal ve yorucudur. Hatta hamileliğinizde gece 10 kez uyanıp tuvalete çıkmanızdan bile daha yorucudur. Bazen, durmak bilmeyen bu yorgunluk iletişimi zorlaştırabilir. Bu yüzden gece başlamadan şimdi konuşmaya başlayın.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...