20 Ocak 2022

Ailenizin Yeni Üyesine İlk Adım

0 0
3 min read
0 0

Tüp bebek tedavisi; günümüzde kullanımı yaygınlaşmış ve gün geçtikçe yeni yöntemler eklenerek gelişen uygulamalardan biridir. Bebek sahibi olabilmek için gereken üreme hücrelerinin üretiminde sorun olması durumunda tüp bebek yöntemine başvurulabilir. 1 yılı aşan bir süreçte doğal yollar ile gebelik sağlanamadığı takdirde tüp bebek tedavisine başlama kararı alınabilmektedir.

Başarısı araştırıldıktan sonra karar verilmesi gereken tüp bebek merkezlerinden en yetkinleri arasında Kıbrıs tüp bebek merkezi gelmektedir. Çiftler tüp bebek merkezlerine başvuru yaptıkları takdirde öncelikle üreme sistemi ile ilgili muayeneye alınır. Gereken tahlil ve tetkiklerin sonucuna göre, üremenin gerçekleşmemesinin nedeni tespit edilir. Belirlenen probleme göre uygulanacak tüp bebek yöntemi netleşir ve tedaviye başlanır.

Tüp Bebek Tedavisine Genel Bakış

Tüp bebek tedavisinde bebek sahibi olunamamasının nedenine bağlı olarak uygulanan teknikler de farklıdır. Çiftlere yapılan ön muayene ve değerlendirme sonucunda eşlerin her ikisinde de üreme fonksiyonları çalışıyor fakat döllenme doğal yollar ile gerçekleşmiyorsa; anne adayından alınan yumurta hücresi ve baba adayından alınan sperm hücresi uygun yöntemlerle alınıp dışarda laboratuvar ortamında döllenme sağlanır.

Meydana gelen sağlıklı embriyo veya embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu sayede tüp bebek uygulamalarında çok sık kullanılan bu teknik ile bebek sahibi olunabilmektedir. Kıbrıs tüp bebek, alanında uzman hekimi ve deneyimli personeli ile sizlere verimli tüp bebek tedavisi imkanı sunmaktadır.

Soruna Yönelik Uygulanan Tüp Bebek Teknikleri

Bir diğer tüp bebek uygulaması ise; annenin yumurta üretimindeki sorunlara yöneliktir. Bu durumda yumurta nakli yapılabilmektedir. Sağlıklı bir bireyden alınan yumurta hücresi, baba adayından alınan sperm ile laboratuvar ortamında döllenir ve oluşan embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir.

Doğal yollarla anne olamayan bayanlar böylece anne olabilmektedir. Benzer şekilde baba adayının sperm hücresi üretiminde bir sorun oluşmuş ise sperm nakli yöntemiyle tüp bebek tedavisi başlanabilir. Bununla birlikte kimi zaman her iki ebeveyninde çocuk sahibi olmasına engel durumların olduğu haller görülebilmektedir. Bu nedenle tüp bebek tekniklerini deneyimli hekimler eşliğinde uygulayan merkezler tercih edilmeli ve uygun yöntem güvenilir bir hekim ile belirlenmelidir.

Tüp bebek tedavisinde teknolojik ilerlemeleri yakından takip eden Kıbrıs tüp bebek merkezi; her çeşit tüp bebek tekniğini bünyesinde uygulamaktadır. Bunlardan en önemlisi; anne ve baba adayının her ikisinde birden üreme hücresi üretiminde sorun olması hâlidir. Bu durumda embriyo nakli denilen tüp bebek tekniğine başvurulur.

Bu yöntem ile yumurta ve sperm, dışardan ( bağışçılardan) elde edilir ve laboratuvar ortamında döllenme ile embriyo meydana gelir. Oluşan embriyo anne adayının rahmine yerleştirilerek tüp bebek tedavisinin en zorlu uygulaması tamamlanmış olur.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın