17 Ocak 2022

Almanya’da üniversite okumanın avantajları

0 0
4 min read
0 0

Lise döneminden sonra önemli bir yere sahip olan üniversitede, yapılacak tercih kişinin hayatını etkiler ve okul dönemi sonrasında iş bulma imkanı başta olmak üzere hayatının tamamını etkiler. Bu yüzden üniversite okurken de dikkatli olmak gerekir. Mesela sevmediğiniz bir bölümü sırf puanınız yettiği için okumanız çok isabetsiz bir davranış olur, bununla birlikte sevmediğiniz bir şehri de puanının tuttuğu için tercih etmeniz de yine okul döneminde başta olmak üzere sonraki dönemlerde sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Bu yüzden eğitim almadan önce daha doğrusu üniversite hayatına giriş yapmadan önce hedeflerinizi belirlemeniz ve buna göre tercih yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Ülkemizde üniversite mezunu olduğu halde iş bulamayan çok sayıda insan vardır. Bu durumun sorumluluğu tamamen iş sahiplerine ait değil, öğrencilerin istemeden bölüm tercih etmeleri, istedikleri bir bölüme yerleşmemeleri gibi sorunların birikmesi ile ortaya çıkan bir durumdur aynı zamanda. Ama bu durum da eğitim sistemindeki kalitenin eksik olmasından kaynaklanıyor. Almanya’da üniversite okuyan öğrenciler için öncelikle “hedef” belirlenir. Yani öğrencinin yatkın olduğu bir bölümde okuması için öncesinden yönlendirmeler yapılır bu da Avrupa insanının eğitimde daha başarılı olmasını sağlar ve eğitim döneminden sonra da istediği gibi bir hayat yaşamasını etkiler. Türkiye’den her yıl binlerce öğrencinin Almanya’da okumak istemelerinin de en büyük nedenlerinden biri de budur.

Almanya eğitimde disiplinlidir

Eğitimde disiplin, her anlamda önemlidir. Öğrencinin derslerine adapte olması, istediği bölümü zevkle okuması ve bir de üniversitelerin devlet denetimi altında olması önemli bir konudur. Türkiye’de de üniversiteler devlet denetimi altındadır aslında ama yapılan denetimlerin yeterli gelmediğini söylemek çok da zor olmasa gerek. Üniversitelerde eğitim dışı yaşanan olaylar, eğitim alınırken sistemin getirdiği bazı sorunlar vs. öğrencilerin üniversite yıllarını bir anlamda heba etmelerine neden olmaktadır. Bunun nedeni de denetimin sıkı olmamasıdır. Almanya, eğitim alanında son derece disiplinli bir ülkedir. Gelişmiş eğitim sistemine sahip olmasının yanında sürekli olarak denetim altında tutulan üniversiteler, bu özellik sayesinde öğrencilerin daha verimli eğitim almalarına olanak sağlamaktadır. Bir de Türkiye’de bir bölüme yerleşmek için yıl boyu ders çalışılır hatta lisenin ikinci sınıfından itibaren hazırlık yapılmaya başlar ama sınav zamanı gelince yaşanan gerginlik, stres ve diğer etkenler öğrencinin istediği puanı almasını engeller. Bu da istemediği bir bölümü zorunlu olarak tercih etmesine neden olur. Almanya’da üniversite eğitimi bu şekilde değildir. Mesela mimarlık bölümünü kazanacak puanı almış bir öğrenci, aynı puana eşdeğer diğer başka bir bölümde de okuyabilir ama Türkiye’de böyle değildir. “İç mimarlık” kazanmışsa başka bir bölümü tercih etmesi mümkün olmaz. Bu da yine öğrencilerin eğitim alırken istemedikleri bölümleri sırf mecbur kaldıkları için tercih etmelerine neden olmaktadır.

Almanya’da üniversite okumak için ne yapılmalı?

Türkiye’de herhangi bir lisans bölümünü kazanmış olması yeterlidir öğrencinin. Bundan sonrasına kendi başına karar verebilir. Yani aldığı puana göre Almanya’daki üniversitelerin herhangi bir bölümünde okuyabilir. Eğitim masrafları ve harçlar da son derece uygundur. Özellikle İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelere göre çok daha ekonomik rakamlarla üniversite okumak mümkündür. Ancak tüm bunlarla birlikte kayıt işlemlerinde dikkat edilmesi gerekir. Almanya’da üniversite okumak veya kayıt yaptırmak için doğru şekilde araştırma yapmak ve doğru bölümü tercih etmek gerekir. Aksi halde bir dönemin boşa gitmesi işten bile sayılmaz. Yurtdışı eğitim danışmanlığı alanında 17 yıllık tecrübeye sahip olan danışmanlık kurumumuzun https://www.itebs.com.tr/almanyada-universite-egitimi internet sitesini inceleyerek detaylı bilgi alabilir, daha isabetli bir bölümü tercih etme şansını elde edebilirsiniz.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın