24 Ocak 2021

Amsterdam’da kadın çalışanlara kısa etek yasağı

Amsterdam Belediyesi'nin Nieuw - West semtindeki ofisinde, kadın çalışanların diz üstü etek ve elbise giymeleri yasaklandı.<br />
0 0

Amsterdam Belediyesi’nin Nieuw – West semtindeki ofisinde, kadın çalışanların diz üstü etek ve elbise giymeleri yasaklandı. Kadın personelden, diz kapağına kadar çıkan çizme giymemeleri de istendi. Çalışanlar ve Amsterdam Belediye Meclisi üyeleri karara tepkili.

Kadınlar önce şaka zannetti

Yasağı protesto etmek için Salı günü bütün belediye çalışanı kadınlar, kısa etek ve uzun çizme giymeye çağrıldı. Amsterdam Belediyesi’nin Nieuw – West temsiliciğindeki kadın çalışanlar, ofis şefinden gelen e-maili önce şaka zannettiler. “Sevgili hanımlar, şu andan itibaren sizinle bir anlaşma yapmak istiyorum” diye başlayan e-mailde, kadın çalışanların diz üstünü geçen etek ve elbise giymemeleri istendi. Danışmada görevli kadın memurların diz kapağına kadar uzanan çizme giymesinin de hoş olmadığı vurgulandı. Ofis sorumlusu, yasak kararına uymayan kadın personelin “evine geri gönderileceği” uyarısında bulundu. Amsterdam Belediyesi’ndeki çalışan temsilcisi Mario Soriano da, yasak kararının iletildiği elektronik postanın şaka olduğunu düşünmüş. Soriano’ya göre, ‘2016 yılında Amsterdam gibi bir kentte böyle bir yasağın gündeme gelmesi tuhaf’. Soriano, yasağın belediye politikası değil, tek kişinin kararı olduğunu belirtti.

Hollandalı kadınların etek günü

Kadın belediye çalışanlarına yönelik kıyafet yasağı, Hollandalı Twitter kullanıcılarının en çok konuştuğu konu oldu. Sosyal medya üzerinden kadın çalışanlara, gelecek salı günü kısa etek ve diz kapağına kadar uzanan çizme ile sokağa çıkmaları çağrısı yapıldı. Hollanda’da kışın ardından yaşanan yılın ilk sıcak güne, “etek günü” adı veriliyor. Kadınlar, baharın müjdecisi olan o gün, genellikle etek giyerek sokağa çıkıyor.

Birçok Hollandalı kadın, sosyal medya üzerinden Amsterdam’daki kısa etek yasağı nedeniyle “etek gününün” daha anlamalı geçeceği mesajı veriyor. Kadın çalışanlar, düşünce özgürlüğü gibi giyinme özgürlüğüne de saygılı olunması çağrısı yapıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın