17 Ocak 2022

Anadolu’nun Görülmesi Gereken 6 Müzesi

0 0
3 min read
0 0

Anadolu toprakları yüzyıllar boyunca çok zengin bir kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Birçok döneme ışık tutan Anadolu bu yüzden olsa gerek Medeniyetlerin beşiği olarak da adlandırılmıştır. Tüm bunlar tarihe ışık tutmuş Anadolu’nun müzeler diyarı olmasını gerektirmiştir. https://www.ucakbileti.com ile Anadolu’nun farklı yerlerindeki müzeleri görmek için ucuz uçak bileti alabilir tarihin derin izlerini görebilirsiniz. Önemli birkaç müzeyi sizler için derledik.

Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul

Topkapı Sarayı İstanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Günümüzde büyük turist kitlelerini kendine çeken saray 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. Dünyanın sayılı birkaç müzesinden biridir. Kutsal emanetler, el yazması eserler, değerli Çin ve Japon porselenleri ile Osmanlı’ya ait zengin eşyaların bulunduğu ve korunduğu bir yer olarak 1924 yılında müzeye çevrilmiştir.

Etnografya Müzesi, Ankara

Altındağ ilçesinde bulunan Etnografya Müzesi Önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiş, açılış töreninden sonra bugünkü işlevine kavuşmuştur. Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenen birçok eserin sergilendiği müze, Ankara’nın başkent olmasından sonra kurulan ilk müzedir.

Ayasofya Müzesi, İstanbul

1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir. Ayasofya’da, VI. yüzyılda yapılan orijinal tavan mozaiklerinin bitkisel ve geometrik motifleri ve VIII. yüzyıldaki tasvir yasağının bitiminden sonra eklenen tasvirli mozaikler mutlaka görülmeli. Ayrıca içeride, Osmanlı döneminde eklenen minber, mihrap, vaaz kürsüleri, ahşap korkuluklar, kütüphaneyi görebilirsiniz. Binanın dışında bulunan padişah türbelerini de ziyaret etmek mümkün.

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesi; 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir. Müze, ziyarete açık olduğu ilk bir gün boyunca 3000’in üzerinde ziyaretçi ağırlamıştır Zeugma’da ortaya çıkarılan muhteşem güzellikteki mozaikler, heykeller ve küçük tarihi buluntular sergilenmektedir. Ayrıca Paleolitik dönemden başlayarak Osmanlı dönemine kadar pek çok eser yer almaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara

Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara’da, Anadolu’nun arkeolojik eserlerini sergileyen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir. 1967 yılında açılan müzede taş devri ve tunç çağı arkeolojik eserler ve buluntuların yer aldığı müzede, Hitit, Frig, Urartu sikkeleri ve altın süs eşyaları Paleolitik çağdan başlayarak sergilenmektedir.

Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum 

Saint John Şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum Kalesi içinde kurulu olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dünyada eşi benzeri az görülür “yaşayan müzeciliğin” heyecan verici örneklerinden biridir. Dünyanın önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum sualtı müzesinde, dünyanın bilinen en eski batığının yanı sıra, sualtı kazılarında elde edilmiş olan nadir eserler sergilenmektedir.  Türkiye’de konusunda tek, dünyanın sayılı müzeleri arasındadır.

Uçak biletinizi henüz almadıysanız planınızı yapmaya başlayıp Ucakbileti.com üzerinden Türkiye’nin birçok noktasına tüm havayollarını tek akranda sorgulayabilir, ucuz uçak biletinizi alabilirsiniz. THY, AtlasGlobal, Onur Air, Anadolujet, BoraJet, Pegasus gibi farklı havayolu firmalarının uçak bileti alternatiflerini karşılaştırabilirsiniz. Ankara uçak bileti seçeneklerini görebilir fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın