16 Mayıs 2022

Anne sütünün bebek sağlığı ve gelişimindeki önemi

0 0
4 min read
0 0

Çocuk sahibi olma hayatımızın en önemli dönemlerindendir. Doğum sürecinin başarılı veya başarısız sonuçlanması aile için doğuma ilişkin deneyim oluşturmaktadır.

Doğum servisinde yatan anne ile en fazla zaman geçiren sağlık çalışanı hemşiredir. Anne ve bebeğin doğru ve güvenilir sağlık hizmeti almasında hemşirenin yeterliliği ve donanımı çok önemlidir.

Doğum sürecinde yer alan annenin fizyolojik, psikolojik ve sosyal gereksinimleri vardır. Bu dönemde annenin profesyonel hemşireler tarafından verilecek duygusal desteğe, bakıma ve yardıma daha fazla ihtiyacı söz konusudur. Doğum sürecinin olumlu sonuçlanması anne ve bebeğin yaşam kalitesini de olumlu yönde etkileyecektir. Bunun gerçekleşmesi de verilecek yeterli ve nitelikli hemşirelik bakımı ile mümkün olmaktadır. Hastalarımızın sağlık gereksinimlerinin karşılanması ve beklentileri doğrultusunda hemşirelik hizmetlerinin verilmesi bire bir hemşire bakımı ile gerçekleşmektedir. Kurumumuzda verilmekte olan hemşirelik hizmetlerinin temelinde ve her aşamasında anne ve bebek öncelikli olarak yerini almaktadır. Ünitede doğumdan önce anneye hizmet veren meslektaşımız normal doğum ve sezeryan sırasında da bire bir annenin yanında ve hizmetinde yer almaktadır. Bu yaklaşım anne ve bebekler için daha güvenli bir ortam oluşturmaktadır.

bebek beslenmesi

Hemşirelik hizmetlerinin yeterli verilmesinde nicelik kadar nitelikte önemlidir. Kadın doğum servisimizde görev yapmakta olan meslektaşlarımızı mesleki açıdan daha güçlü ve donanımlı hale getirmek için branşa özgü eğitimlerimiz olmaktadır. Bebeklerde gelişebilecek sağlık sorunlarına müdahale etmenin niteliğini doğru ve hızlı yaklaşımlar tayin etmektedir. Değerli bebeklerimizin güvenliği için hemşirelerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından verilen, uygulamalı ve çetin bir eğitimin sonucunda Neonatal Resüsitasyon Sertifikası almaya hak kazanmışlardır.

Kaliteli ve güvenilir hemşirelik hizmeti sunmanın kanıtı, hizmetin ölçülmesi ile mümkün olmaktadır. Özellikle bebeklerde olması asla arzu edilmeyen enfeksiyon, hemşirelik hizmetinin kalitesini gösteren en önemli sonuçtur. Bayındır Hastanesi’nin hizmete başlamış olduğu tarih itibarı ile on altı yıllık süre zarfında minimum düzeyde dahi olsa enfeksiyona ilişkin olumsuzluk yaşanması söz konusu olmamıştır. Hemşirelik hizmetlerindeki standartlarımızdan dolayı bebekler ve aileleri için bir çok sonun başlangıcı olan enfeksiyon, Bayındır Hastanesi’nde yaşanmamıştır.

Minik bebeğin doğumu ile bir değişim yaşayan annenin bebek bakımı ve beslenmesi konularında bilgilendirilmesi önemlidir. Annelerimize, hemşirelerimiz tarafından bebek beslenmesi, göbek bakımı, saç bakımı, göğüs bakımı dahil anne ve bebek için gerekli tüm konularda eğitimler verilmektedir. Verilen eğitimler doğrultusunda annelerin uygulama yapması sağlanmaktadır.

Anne sütünün bebek için önemi:

Anne sütü ile beslenme bebek sağlığının gelişimi için vazgeçilmezdir. Emzirme, bebek gelişimi, anne psikolojisi için çok önemlidir. Bayındır Hastanesi olarak emzirmeye verdiğimiz önemden dolayı hemşirelerimizin “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” konularında sertifikaları bulunmaktadır. Hastanemiz Sağlık Bakanlığı’nın “Bebek Dostu Hastaneler” grubunda yer almaktadır. Bebek Dostu Hastane olmanın gururu ile kurumumuzda anne sütüne önem verilmekte ve emzirmeye teşvik edici yaklaşım sergilenmektedir.

Değerli bebeklerimizin güvenliği ve annelerimizin huzuru bizim için çok önemlidir. Bu nedenle hastanemiz genelinde yer alan ve acil durumlarda devreye giren “Code Blue” sistemimize ek olarak, kadın doğum servisimizde ayrıca “Pink Code” sistemimizde yer almaktadır. Kimlik bilgilerinin güvenliği açısından anne ve bebeğe aynı güvenlik kodunu taşıyan kol bantları takmaktayız. Bebeklerimiz sürekli anne ile bir arada bulunmaktadır. Annenin hemşiresi dışında hiç kimse bebeğe bir işlem yapmamakta ve girişimde bulunmamaktadır. Joint Commissinon International (Uluslararası Akreditasyon Kuruluşu) belgesine sahip olan kurumumuzda hasta güvenliği ve hasta hakları hizmetimizin en önemli parametrelerini oluşturmaktadır.

Bebeklerimiz doğar doğmaz anneleri ile kurdukları ilk tensel temas anlatılamayacak kadar olağan üstü ve duygu yüklü olmaktadır. Anne ve bebek için ilk karşılaşmanın güzel ve sorunsuz olması bizim için çok önemlidir. Annenin hemşiresi, bebek doğar doğmaz bebeği annenin göğsüne yatırmakta böylece anne ile bebeğin buluşması ve dokunması gerçekleşmektedir.

İlk buluşmanın ardından bebeğin en kısa sürede güvenli bir şekilde hazırlanarak tekrar anne ve baba ile buluşmasının sağlanması gerekmektedir. Mesleklerinde deneyimli hemşireler tarafından; saç banyosu, göz bakımı, aşıların yapılması, boy- kilo ölçümü, göbek bakımına yönelik mükemmel bir hizmet verildikten sonra bebeğin ailesi ile ikinci buluşma gerçekleşmektedir.

Doğum servisimde yatan amme ile en fazla zaman geçiren sağlık çalışanı hemşiredir. Anne ve bebeğin doğnı ve güvenilir sağlık hizmeti almasında hemşirenin yeterliliği ve donanımı çok önemlidir.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın