28 Ocak 2021

Aşkınızı ”reel” yaşayın

Günümüzde iletişim imkanlarının artmasıyla birlikte sanal aşklarda artış görülüyor. Uzmanlar ise bu şekilde ilişki yaşayanların sağlıklı ve sağlam bir ilişki kuramayacağını belirtiyor.<br />
0 0

Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı çok sayıda çift uzaktan ilişki yürütmeye çalışırken, uzmanlar günlük hayatın büyük kısmını kaplayan internet aracılığıyla kurulan sanal bağların “sağlıklı ilişki” kavramına zarar verdiğini ifade ediyor. ”Gözden ırak olan gönülden de ırak olur” atasözü, uzaktan ilişki yürütmeye çalışan çiftlerin sıkça duyduğu cümlelerden biri. Peki, gerçekten de durum böyle mi? Uzaktan ilişki yürütmek ve özellikle internet üzerinden kurulan sanal bağlar gerçek ilişki olabilir mi?

Helpa Akademi kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, iki bireyin birbiriyle temasta olma haline ‘ilişki’ denirken, uzaktan yürütülmeye çalışılan duygusal bağ ‘ilişik’ten (zorlama yoluyla ya da mecburiyetten dolayı birbirine eklenmiş/bağlanmış) öteye geçemediğini belirtiyor.

En büyük neden ilgisizlik

Uzaktan ilişki yürütmek başlı başına zor bir işken, ortaya çıkan internet güvenli ilişki için doğru bir zemin olmamakla birlikte çoğu zaman büyük facialara da neden olabilir. Eşin evde olmadığı saatlerde karşıdaki kişiyle sanal alemde sohbet etme gibi durumlar artık neredeyse her gün karşılaşılan konular arasında. Bunun en büyük sebepleri arasında ise kadının erkekten evlenmeden önce gördüğü ilgiyi, sonrasında görememesi, istediği sözleri duyamaması, kendini reel hayatta güzel bulmaması gibi konular yer alıyor.

Uzaktan yaşanan ilişkilerdeki en temel problemin kişilerin “ilişiklik” bağıntısından ilişki moduna geçememesi olduğunu vurgulayan Orhan, “Uzaktan yaşanan ilişkilerin sebepleri arasında, internetten tanışma, iş sebebi tayin sebebiyle çiftlerin ayrılması, özellikle üniversitede birleşmiş farklı ilden gelen gençlerin okul bitince olan ayrılıkları gibi nedenler yer alır. Sorunların çözümü de konunun yapısına göre değişir” dedi.

Ara dönem ilişkiye ihtiyaç duyanlar tercih ediyor

İnternetin gelişmesiyle “sanal sevdaların” yaygın hale geldiğinin altını çizen Orhan, büyük bir ayrılık travmasından çıkmış ve genellikle arayış halindeki kişilerin internet ilişkilerine sıcak baktığını vurguladı. Orhan, internet ortamında görmeden ilişki halinde olmanın kişilerin kendi dışa vurumları açısından oldukça güvenli göründüğünü çünkü, güvensizlik sorunlarının bir araya gelindiğinde başladığına işaret ederek, şunları söyledi’

“İnternet kişinin kendini en üstün göstermeye çalıştığı bir dışa vurum platformdur. Araştırmalar asosyal yapıya sahip kişilerin sanal dünyada kendini üstün tanıttığını, bazen yalanlara başvurduğunu, hatta sahip olduğu psikopatik kişilik bozukluğu sebebiyle söylediklerine kendisinin de inandığını gösteriyor.

İnternet güvenli ilişki kurmak için doğru bir mecra değildir. Uzaktan yaşanan internet aşkları bazen büyük facialara zemin hazırlayabiliyor.”

İnternet üzerinden aldatma oldukça yaygın

Özellikle eşinden ilgi görmeyen kadınlar arasında internet aldatmasının oldukça yaygın hale geldiğini bildiren Orhan, “Evli, psikopatik kişilik bozukluğuna sahip, kötü niyetli insanlarla karşılaşılma olasılığının çok yüksek olduğu göz ardı edilmemeli. Bunun yanında iyi insanlarla karşılaşma şansı da yok değil” ifadelerini kullandı.

Orhan, uzaktan yaşanan ilişkilerin sağlıklı bir ilişki kurmayı engellediğinin altını çizerek, “En doğru ilişki yakınınızdaki bireylerle yaşanır. Eğer bir zorunluluk yoksa uzak olduğu veya uzağa gideceği bilinen kişilerle ilişkiden kaçınmak en doğru yoldur. Bunun yanında internet gibi tehlikesi büyük mecralarda ilişki yaşamaktan mümkün olduğunca kaçınmak, böyle bir durumun içine girildiyse karşıdaki kişiyi iyi araştırıp sonrasında görüşmek en mantıklısıdır.

Tayin gibi uzak kalma mecburiyeti olan durumlarda, çiftlerin birbirine sürekli zaman ayırması, en fazla 3 haftada bir görüşmesi gerekmekte. Çünkü bilinçaltı bir bağımlılık veya ilişki bağıntısı 21 gün içinde kopmaya başlar. Bu aşamada aradaki bağ bir arayışa döndüğünde, evlilik kurumu yara alacak ilişki hüsrana uğrayacaktır” diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın