17 Mayıs 2022

Astım çocuğunuzun yaşamını etkilemesin

0 0
2 min read
Veliler çocuklarına astım tanısı konulduğunda endişelenmek yerine onun yaşamını kolaylaştıracak önlemler almalı.<br />
0 0

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Refika Ersu, yaptığı yazılı açıklamada, “Astım tedavisi uzun sürebilen, ancak kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Velilerin çocuklarına astım tanısı konulduğunda endişelenmek yerine onun yaşamını kolaylaştıracak önlemler alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Alerjisi olan çocuklarda saptanan alerjene karşı önlem alınmasının tedavinin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Ersu, şöyle devam etti’
”Çocuğun ev tozu alerjisi varsa ev tozunu azaltmaya yönelik önlemler alınmalıdır. Ev hayvanlarına karşı alerji gelişmesine rağmen evde kedi veya köpek besleniyorsa, hayvanların evden uzaklaştırılması gerekir. Astıma eşlik edebilen saman nezlesi, sinüzit ve reflü gibi hastalıkların tedavisi astım tedavisini kolaylaştırır, ilaç dozlarının azaltılmasını sağlar. Bu hastalıkların tanısının konması ve tedavi edilmesi önemlidir.”
Ersu, çocukların hastalıkları konusunda bilgilendirilmesinin önemine işaret ederek, şu tavsiyelerde bulundu’
”Çocuğunuz yaşıtlarının yer aldığı tüm normal günlük aktivasyonlarda yer almalı ve kendine güveni sağlanmalıdır. Çocuk ilaçları düzenli alma konusunda sorumlu olmalıdır. Hastalığı ile ilgili acil durumlarda kimi arayacağını bilmelidir. Okuldaki sorumlu kişiler de çocuğun hastalığı ve ilaçları ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır.”
AA

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın