17 Mayıs 2022

Aşure Nedir? Aşure Ayının Önemi Nedir?

0 0
2 min read
0 0

Arapça bir kelime olan aşure, sayı olarak 10 anlamına gelir. Aşure İslami inanca göre Muharrem ayında yapılıyor ve kültürümüzde artık bu özel tatlı, Muharrem ayı ile özdeşleşmiş durumda… Aşure gününün önemi ve kültürümüzdeki yeri ise bu önemli günde pek çok olayın yaşanmasından kaynaklanıyor. Bu olaylar dini anlamda insanların kaderini değiştirdiği için her yıl aşure ile bu önemli gün anılıyor.

İslami inanca göre Hz. Adem’in tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Halil Peygamberin ateşten kurtulması, Hz. Eyüp Peygamberin yaralarının iyileşmesi, Hz. Yunus Peygamberin yunus balığının karnından kurtulması, Hz. İsa’nın dünyaya gelmesi ve semaya yükselmesi bu önemli günde gerçekleşti. Aynı zamanda Hz. Nuh Peygamberin gemisinin Cudi Dağı’na oturması, Hz. Hüseyin’in şehadeti, Kerbela da bu günde oldu. İşte bu nedenle özellikle İslam dünyasında aşure günü büyük önem taşıyor.

Neden Aşureye Çok Sayıda Malzeme Konur?

Hatta Muharrem ayı da ülkemizde artık halk arasında aşure ayı olarak adlandırılıyor. Bu önemli günde aşurenin bol miktarda yapılması, komşulara, eşe, dosta dağıtılması ise bir gelenek haline geldi. Peki, neden aşureye en az 10 farklı malzeme konuyor. İnanca göre Hz. Nuh Peygamberin yaşadığı o dönemde büyük bir tufan çıktı. Bu tufandan gemiyle kaçanlar ellerindeki son tahılları birleştirdi ve bu tatlıyı yaparak yediler. Bu şekilde hayatta kaldıklarına inanılıyor. Aşure, Arapça adıyla “aşura”, işte bu nedenle bol miktarda malzeme ile yapılıyor.

Zor gibi görünse de aslında aşure tarifi oldukça kolay. Sadece deneyimli olanların pişirme önerilerini dikkate almanız leziz bir aşure hazırlamanız için yeterli olacaktır. Bu noktada da internetten yardım alabilirsiniz. Yemek.com adresine tıkladığınızda en leziz aşure tarifinin gayet kolay anlaşılır bir dille aktarıldığını görebilirsiniz.

Hangi malzemeleri pişirdiğinizi ve aynı zamanda aşureyi süslemek için hangi malzemeleri kullanabileceğinizi de bu siteden öğrenebilirsiniz. Sitede aşure tarifinin aşama aşama anlatılması, daha önce hiç bu tatlıyı yapmayanların bile pratik bir şekilde aşure pişirebilmesini sağlıyor. Hatta mutfakta çok deneyimli olmasanız bile bu tarifle son derece leziz bir aşure yapabilirsiniz. Hemen siteye tıklayarak göz atabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın