Ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeli

Ayak sağlığı için son derece önem taşıyan ayak bakımı ve ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler…

19 Nisan 2015 Pazar, 23:21

Ayak sağlığı ve ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Kübra Ustaömer, ayaklarda şekil bozukluğu, asimetri, renk değişikliği, ciltte ve kemik çıkıntılara yakın bölgelerde kalınlaşma, sertleşme, çatlama, ayaklardaki ısı farkı ve şişliğin kontrol edilmesi gerektiğini, kontrol sonucunda bir problem tespit edildiği takdirde uzman görüşü alınması gerektiğini vurguladı.

Ayak bakımında ayak ve parmak aralarını yıkama ve sonrasında iyice kurulamanın oldukça önemli olduğunu belirten Uzm. Dr. Kübra Ustaömer, şöyle konuştu’

“Eğer cildiniz kuruysa ve yer yer kalınlaşma, çatlamalar varsa cilt bakımı yapmanız gerekiyor. Ayak tırnakları tırnak batmalarını önlemek açısından düz kesilmeli, çok kısaltılmamalı ve tırnak kenarları kesilmemelidir. Şeker hastaları, kalp hastaları gibi kan dolaşımında, bacak ve ayak sinirlerinde hasarlanma olan kişilerde ayak bakımının dikkatli ve tercihen başkaları tarafından yapılması daha uygun olur.

Ayakla ilgili şikayetlerin temelinde genetik, anatomik, fizyolojik faktörlere ek olarak uygun olmayan dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, sert tabanlı, taban desteği bulunmayan, yüksek topuklu veya topuk yükseltisi olmayan düz tabanlı ayakkabıların kullanılması yatmaktadır. En çok şikayet tarak kemiklerinde ağrı, başparmak yan kenarında çıkıntı, nasır, topuk ve ayak tabanı ağrıları şeklindedir.”

Yanlış ayakkabı seçimine dikkat

Yanlış ayakkabı kullanımının aşırı terleme veya ayak dolaşımındaki bozukluklar ve mantar oluşmasına zemin hazırlayabileceğini belirten Uzm. Dr. Ustaömer, “Ayak terlemesi, deri ter bezlerinin salgıladığı sıvımsı terin buharlaşamadığı ciltte biriktiği durumlarda görülür. Aşırı hareket, stres, gerginlik ve genetik yapı ile oluşabilir. Ayak hijyeninin ve dolaşımının bozulduğu durumlarda virüsler siğillere yol açabilir. Siğiller nasırlar ile birlikte görülebilir. Pençe tırnak genellikle ileri yaşlarda ayakkabının ayağa baskı yapması, parmak yanlarının kalınlaşması gibi nedenlerle genelde başparmakta görülür” ifadelerini kaydetti.

Ayakkabı seçiminin kullanım amacına uygun olması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Ustaömer, dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabıların nasır ve benzeri bir çok probleme davetiye çıkarabildiğini, ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlık ve ayağın şekline uygun olmasına özen gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

‘Giydikçe genişler’ düşüncesiyle ayakkabı almayın

‘Daha sonra genişleyeceği’ düşüncesiyle alınan ayakkabıların ayak sağlığını olumsuz etkileyebileceğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Ustaömer, “Günlük ayakkabı, yürüyüş ayakkabısı, koşu veya spor dalları için kullanılan ayakkabılarda farklı özellikler aranmalıdır. Tercihen öğleden sonra ayaklar şiş haldeyken ayakkabı denemekte fayda vardır. Denediğiniz ayakkabı ayağınıza göre olmalı, ayağı kavramalı ve kaymamalı, ön kısımda ayak rahatça hareket edebilmeli, ayak fonksiyonu için uygun derinlikte ve ende olmalı, taban normal yürüme fonksiyonunu desteklemeli, dış taban kullanacağınız yüzeylerde kaymamalı, astar ve üst kısmında kullanılan materyal yumuşak ve esnek olmalı, ayakkabı içinde sağlıklı bir ortam oluşturmalı, baskı ortadan kalktığında kendi şeklini koruyarak orijinal haline geri dönmeli, yürüdüğünüzde batma ve basınç hissi yapmamalı, topuk kısmı dengeyi sağlamalı ve sağlam olmalıdır. Bağcıklı ayakkabıların ayağı daha iyi kavradığı ve ayarlanabildiği unutulmamalıdır” dedi.

Yürüyüş ayakkabıları seçerken bunlara dikkat

Anatomik ayakkabıların ayakta bazı noktaları destekleyerek yürüyüşü rahatlattığını, vücudun rahat taşınmasını sağladığını, duruşu destekleyip yorgunluk hissini geciktirdiğini belirten Uzm. Dr. Ustaömer, “Nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıklarda cilt sağlığının korunması için doğal malzemeden üretilen ayakkabıların kullanılması uygundur. Yürüyüş ayakkabısı seçerken topuk kısmının alçak, destekleyici ve yuvarlak olmasına dikkat edilmelidir. Yürüyüş yapanlarda ilk topuklar yere değip sonra hareket parmağa doğru yuvarlanarak devam ettiğinden parmakların rahat bükülüp dönmesi için yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakkabı hafif, havadar ve ayağa tam olmalıdır. Parmak kutusu parmaklar arasında ve ayakkabının ucu arasında parmakların oynayacağı kadar geniş bir mesafe olmalıdır. Ayak bileği ve ayak arkını sıkmamalı basınç hissi vermemelidir. Ayakkabıyı mutlaka yürüyüş sırasında giyeceğiniz çoraplar ile deneyip satın almadan önce ayakkabılar ile birkaç dakika sert zeminde yürüyün. Yürüyüş ayakkabılarınız ile kaç kilometre yürüdüğünüzü not edin ve her 500- 1000 kilometre mesafe kullandıktan sonra değiştirin. Ayakkabı seçimi ile ayaklarınızda oluşabilecek problemleri engelleyebileceğiniz gibi var olan problemlerinize de çözüm getirebilirsiniz” açıklamasında bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...