Baba olmak şişmanlatıyor

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nden bir grup bilim adamının araştırması, erkeklerin ilk bebeğin doğumundan sonra ortalama 2 kg aldığını ortaya koydu.

26 Temmuz 2015 Pazar, 14:41

Yaklaşık 10 bin erkeğin katıldığı araştırmada, baba olmayı izleyen birkaç yılda erkeklerin vücut kitle endeksinin ortalama yüzde 2,6 arttığı da saptandı. Babaların kilo alımına bebekten sonra değişen yaşam biçiminin yol açıyor olabileceğini belirten bilim adamı Dr. Craig Garfield, çocuktan sonra erkeklerin omuzlarındaki sorumluluğun arttığını, ailenin öncelikli hale geldiğini, spora ayrılan sürenin azaldığını kaydetti.

Garfield ayrıca, baba olduktan sonra eve dondurma, kurabiye gibi besinlerin daha fazla girdiğini,genellikle erkeklerin çocukların tabakta bıraktıklarını da yediğini vurguladı.

Bilim adamı, babaların kilo alması ve vücut kitle endeksinin artmasının kalp, şeker ve kanser gibi hastalıklara davetiye çıkardığına ve doktorların bu yönde yeni babaları uyarması gerektiğine dikkati çekti.

Çocuk sahibi olmayan erkeklerin az da olsa kilo verdiğinin görüldüğü, ilginç olarak çocuklarından uzak yaşayan babaların da kilo aldığının tespit edildiği araştırmanın sonuçları Amerikan Erkek Sağlığı Dergisi’nden yayımlandı.

AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...