21 Nisan 2021

Bale Eğitiminin Faydaları Nelerdir

0 0

Bale denilince, kendine has bir figür ve adım atışlarla bütünleşen dans ve müziğin müthiş uyumu akla ilk gelenlerdir. Buna bir de dekor sanatları da eklenince harika bir tiyatro gösterisinin gözlere hitap eden uyumlu kompozisyonu ortaya çıkmaktadır.

Göz zevkine ve kulağa hitap eden bu sanat dalının temeli Ortaçağ ve Rönesas gerek tiyatro gösterileri, gerekse halk gösterilerinde yer alan dans adımlarının İtalya’da keşfedilmesine dayanmaktadır. Daha sonraları da bu dansa katkılar sağlanarak 17. yüzyılın sonundan itibaren Danimarka ve İsveç’e kadar yaygınlaştırılmıştır. 18. yüzyıl itibariyle de operadan bağımsız hale gelerek özgürlüğünü ilan eden bu sanat dalı, büyük beğeni ve ilgi ile günümüze kadar gelmiştir.

Bale eğitimi, disiplin, özveri ve uzun yıllar sürecek kadar zaman isteyen oldukça titiz bir gösteri sanatıdır. Bu sanata gönül veren dansçılardan erkeklere “balet”, kadınlara da “balerin” denilmektedir. Bu dansın olmazsa olmazlarından olan ayakkabıların adı da “puant”tır. Bale yaparken giyilen mayo, tayt, tütü adında özel etek de kullanılmaktadır. İşte tüm bu baleye has terimlerin de bütünlüğü ile tamamlanan dans, müzikle uyumlu gösterisiyle tam bir görsel şölene dönüşüyor.

 

Bale Eğitiminin Faydaları  

Bale eğitiminin faydalarının temelinde zihin ve vücudun disiplini vardır. Bu sebeple bale, kişinin zihinsel ve fiziksel gelişiminin yanı sıra ruhsal gelişimine de büyük fayda sağladığı gibi özellikle gelişim çağındaki çocukların sağlıklı gelişmesinin en sağlam ve uyumlu bir temel atılmasının da etkili aktörlerindendir.

  • Klasik müziğin eşliğinde yapılan bale, kişinin müzik kulağının da gelişimine olanak sağlar ve bunun sayesinde müziğe uygun ritimde dans edilebilir.
  • Baleden önce yapılan esneme hareketleri vücudun uzatılması ile çalışıldığı için özellikle çocukların kas yapısının daha düzgün bir şekilde gelişmesini ve estetik bir duruş sağlar.
  • Balenin temel prensibi disiplindir. Bale eğitiminin faydaları arasında en önemlisi hayatın her alanında kullanılabilecek olan disiplinin de dansın beraberinde öğrenilmesidir.
  • Bale eğitiminde öğrenilen ve yapılan vücut hareketleri; taban düşüklüğü, içe basma ve hafif omurga eğriliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde oldukça destekleyici bir rolü vardır. Bale eğitiminin faydalarından olan duruş düzgünlüğü ve esnek vücut yapısı bu dans hareketleriyle pekiştirilmektedir.
  • Bale eğitimi alan birey ve çocuklar özgüven kazanımını elde ederler ve bu sayede sosyal hayatta da çevrelerine kendilerini daha rahat ifade edebilirler.

Uzun zaman alan ve disiplinli bir çalışma isteyen balenin, yorucu olduğu kadar da zor olduğu bilinir ancak unutulmamalıdır ki güzel olan hiç bir şey basit ve kolay değildir. Sevmekle başlanan bu yolculuk sabırla taçlandırılırsa ortaya muhteşem uyumlu bir güzellik çıkacağına hiç şüphe yoktur. Bale eğitimi alacağınız yeri seçerken ikamet ettiğiniz bölgeye yakın bir konum seçebilirsiniz. Örneğin halkalı bölgesinde oturuyorsanız arama motorundan Halkalı bale okulu diye arama yaptırabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın