15 Haziran 2021

Banyo ve Duş lifi

0 0

Banyo ve duş sağlıklı insanların tamamını ilgilendiren ve bütün bireylerin dikkat etmesi gereken konudur. Sağlığımızı korumanın yollarından biride sağlıklı bir vücut temizliğidir. Vücudunuzu temizlerken nasıl temizlemeniz nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmezseniz temizliğinizi tam olarak yapmış olmazsınız ve vücudunuz hastalıklara ve mikroplara açık bir hal alır. Bireyin sağlığı toplumun sağlığı anlamına gelmektedir. Temizlik ve temizlenmek ilk olarak aile bireyleri tarafından çocuklara aileler tarafından verilir. Temizlenirken temizlik yöntemlerinden biride banyoda lif ile banyo yapmaktır. İnsanlar lif ile banyo yapmanın yararlarını ve faydalarını öğrendikten sonra lif banyolarda ve hamamlarda vazgeçilmez bir temizlik malzemesi olarak kullanılmıştır. Lif ile banyo doğru sabun kullanılarak yapıldığında kan dolaşımını hızlandırır. Lif ile banyo vücutta el ile temizlenmesi zor veya elinizle temizleseniz dahi kirlerden arındırmak zor olacak bölgelerin kirlerinin giderilmesini de kullanılır. Mesela koltuk altı bölgesinin temizlenmesinde kullanılarak zor bölgelerin daha hijyen olmasını sağlanır.

Banyo ve Duş Lifinin yapılışı?

Banyo lifi tarihçesi tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli rivayetler içermektedir. Temizliğe düşkünlüğü ile bilinen toplumumuz inancımız gereği olarak da içinde yaşadığı topluma karşı temiz ve bakımlı olmayı kendine karşı bir görev olarak bilmektedir. Temizlik denince öncelik evde annelerin yoğun ilgi alanındadır. Tabi bu durum çeşitli güzellikleri de beraberinde getirmektedir. Anne elinin değdiği her iş bir ustalık bir marifet gerektirmektedir. Onlar her işin en güzelini ve en süslüsünü yapmak ister bu durum bizlere liflerin dokunuşu ve süslemelerinde de ortaya çıkmaktadır. Çeşitli şekil ve desenlerde lif dokuma modelleri ortaya çıkmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından uzun lifler de dokunup çeyiz bohçalarında yerini almıştır. Şimdi sizlere Banyo ve Duş lifinin yapılışını anlatmak istiyorum.

Banyo ve Duş Lifinin Dokunması İçin Gerekli Malzemeler
• Lif modelinin dokunuş ve modeline göre dokuma şişi ya da kalın uçlu örgü tığı.
• Lifi oluşturmak istediğiniz, çeşitli renklerde lif ipi.
• Lifi oluşturmak istediğiniz modele göre lif dokuma kasnağı
Lif modelleri bulabileceğiniz bir kaynak

Lifin Dokunuşu

Lif el işi olarak çok fazla modeli, dokuma tekniği ve şekli olan bir el emeği ürünüdür. Öncelikle tığ işi lif dokunuşuna değinelim;

Tığ işi lif dokunuşu: Öncelikle iki zincir çekerek bademleri oluşturmaya başlıyoruz. Bademler zincire mil üstü alarak üç kez batıp sonrada tek seferde çıkarılarak oluşturulur. Lifinizin olmasını istediğiniz genişliğe göre bademlerin sayısını oluşturuyoruz. Model çeşitli hayvan şekilleri, isimler ve farklı figürlerden oluşturulur. Bu figürler ana renkten farklı renklerde iplerle yapılarak dikkat çekici olur. Tabi ki bu modeller oluşturulurken bayanların kuvvetli hesaplamalar yapmaları gerekir. Çünkü yanlış hesaplama yapılırsa lif modeli güzel görünmez. Tığ işi lif, dokunuşu açısından diğer lif çeşitlerine göre en basit lif modelidir. Uzun lif modeli de genellikle tığ işi lif modelinden yapılır ve lifin kenarları örümcek örneğine badem yapılarak tamamlanır. Gelin damat lif modelleri tığ ile dokumada en popüler modellerden birisidir. tavsiye ederiz.

Şiş ile dokunan lif modelinin yapılışı: Bu modeli oluştururken de önce istediğimiz genişliğe göre şişimize ilmek doluyoruz. Birkaç sıra dokuduktan sonra örneği kurmaya başlıyoruz. Aldığımız ilmekleri sayarak modele göre bölüp yine bir hesaplama yapıyoruz. Lifimizin güzel görünmesi için örnek oluşturduğumuz kısımları farklı renkte iplerle dokuyoruz. Bu şekilde lifimiz hem dikkat çekici hem de şık olmasını sağlamış oluyoruz. Dokuması bitirilen lifin kenarları çeşitli şekillerde süslenir. İsterseniz püskül yapabilirsiniz veya tığ ile batma yapabilirsiniz. Bu şekilde lifiniz kullanıma ya da çeyizlik olarak saklanmaya hazır hale gelmiştir.

Kasnak kullanılarak oluşturulan lif modelinin yapılışı: bu teknik en eski lif dokuma tekniğidir. Hatta okullarda da ev ekonomisi derslerinde öğretilen bir lif dokuma şeklidir. Günümüzde artık bu kasnaklar tuhafiyelerde bulunuyor. Bu model çok karışık renklerde yapıldığında daha güzel görünüyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın