17 Ocak 2022

Barbie’nin Çocuk Gelişimine Katkısı

0 0
3 min read
0 0

Barbie oyuncakları, uzun zamandan beri kız çocuklarının favori oyuncakları arasındaki yerini korumakta. Üstelik sadece kız çocuklarının değil, koleksiyon yapmayı seven yetişkinlerin bile büyük ilgisini çeken bu oyuncak bebekler, popüler oldukları kadar eleştiriye de maruz kalıyor.

Aileler bu oyuncak bebeklerin dış görünüşleri ve vücut ölçüleri hakkında birçok eleştiride bulunmakta. Çocuklarının gerçek dışı vücut standartlarından etkilenmelerini istemeyen ailelerin bu endişesi normal görülebilir. Fakat, gerçekte birçok kız buna dikkat etmiyor; aksine Barbie’nin kızların gelişimine katkı sağladığı dahi söylenebilir. Barbie’nin kızlara sağladığı bu pozitif etkilerden bazılarını listeleyelim.

YARATICILIKLARININ GELİŞMESİNE YARDIMCI OLUYOR.

Barbie bebek ile oynamanın, kız çocuklarının yaratıcılıklarını tetiklediğini söyleyebiliriz. Birçok farklı aksesuar ve kıyafetlerle gelen Barbie oyuncak setleri ile kızlar sınırsız kombinasyon yapabiliyorlar. Bu da onları farklı renk ve kıyafet kombinasyonları içinde yaratıcılıklarını kullanmaya itiyor.

Oyuncak bebekleriyle farklı senaryolar üreten kızlar,  hayal güçlerini oyunlarına katarak kaliteli zaman geçiriyorlar. Böylece bu renkli dünyada tek sınırın kendi zihinleri olduğunu öğreniyorlar. Bu da onları üretmeye ve daha da yaratıcı olmaya teşvik ediyor.

MESLEKLERİ ÖĞRENİYORLAR.

Barbie bebeklerin çocuğunuza doğru kariyer kararı vermede yardımcı olabileceklerini biliyor muydunuz? Barbie, doktordan hemşireye, polisten itfaiyeciye, mühendisten astronota birçok farklı kariyer seçeneği ile geliyor. Bu kariyer oyuncakları ile oynayan kız çocukları, oynadıkları mesleği tanıyarak kendilerinin de gelecekte bu kariyer seçeneklerine sahip olabileceklerini görüyorlar. Böylece kızlar diledikleri her mesleği seçebileceğine ve başarılı olabileceğine inanıyor.

 

Farklı kariyer seçenekleri ile Barbie, kız çocuklarına iyi bir rol model oluyor.

KIZLARA SOSYAL BECERİLER SAĞLIYOR.

Kız çocukları, Barbie oyuncaklarıyla toplu halde oynamayı severler. Her bir bebeğe farklı roller yükleyen kızlar, beraber oynadıkları bu oyunlarla iletişim ve empati becerilerini de geliştiriyorlar. Arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçiren kız çocukları, rol yapma oyunları oynayarak gerçek hayat hakkında da bilinçli olmaya başlıyorlar.

Rol yapma oyunları, çocukları gerçek hayata hazırladığı için büyük önem taşıyor. Birçok çocuk rol yapma oyunları ile sorumluluk bilinci kazanıyor. Onlara bu fırsatı sunan Barbie bebekler ise böylece gelişimlerine katkı sağlıyor.

EL BECERİLERİNE KATKI SAĞLIYOR.

Birçok kızın oyuncak bebeklerine kendi elleriyle kıyafet diktiklerine tanık olmuşuzdur. Hayallerindeki tasarımı gerçeğe dökmek isteyen kızlar bu yolu seçiyor ve böylece el becerilerini geliştiriyorlar. Barbie, birçok oyun setinde de kızları el becerilerini kullanmaya teşvik ediyor. Örneğin, kızlara kendi kıyafetlerini tasarlama ve boyama özgürlüğünü veren bir Barbie oyuncak seti mevcut.

Barbie evi ise, kızlara tamamen kendilerinin inşa edebileceği bir alan sunuyor. Kendi evlerini kuran ve dekore eden kızların hem dizayn, hem de el becerileri gelişmiş oluyor.

Vücut ölçüleri konusunda oldukça fazla eleştiri toplayan Barbie’nin üretici firması ise eleştirileri dikkate almışa benziyor. Son zamanlarda üretilen Barbie bebekler birçok farklı vücut ölçüsüne, saç ve ten rengine sahip. Artık raflarda ince belli, sarışın Barbie bebek yerine kıvrımlı, çilli, kalın bacaklı veya esmer bebeklere rastlamak mümkün. Bu açıdan, yeni Barbie bebeklerin eleştirileri ortadan kaldırabileceğini söyleyebiliriz.

En Uygun Fiyatlı Barbie Oyuncaklarını Nerede Bulabilirim?

Karakter Dükkanı’nda hem orijinal, hem de uygun fiyatlı Barbie ürünlerine bir tık ile ulaşabilmek mümkün. Karakter Dükkanı’nda onlarca farklı orijinal ve lisanslı Barbie oyuncağı bulunuyor. http://www.karakterdukkani.com/barbie-oyuncaklari-bebek linkine tıklayarak Barbie ürünlerine ulaşabilir ve çocuğunuza gönül rahatlığıyla en güzel Barbie oyuncaklarını seçebilirsiniz.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın