18 Ocak 2021

Bebeğinize düzenli uykuyu öğretin

Bebeğiniz doğduğundan beri geceleri rahat uyuyamıyorsanız bu uyku eğitimiyle hem onu hem kendinizi rahat ettirin.<br />
0 0

Bebeğe uyku eğitimi vermek, belli başlı bazı prensiplere uyulduğunda, sanıldığı kadar zor değildir. En önemlisi, gözyaşları karşısında yelkenleri suya indirmemek!

1. Gün – Yeni bir düzen kurun 

Son araştırmalar bebeğin geceyle gündüzü ayırt edebildiğini ortaya koyuyor. Bunun için biraz ipucuna ihtiyacı var sadece. Yarından başlayarak bebeğinizi sabah erkenden kaldırın ve bundan sonra her gün aynı saatte uyandırmaya özen gösterin. Yatağını pencerenin yakınına yerleştirin ve perdeleri aralık bırakın. Gün ışığı uyanmasına yardımcı olacaktır. Öğle uykusuna yatırdığınız zaman da hava kararmadan önce uyandırın. Böylece gün ışığında uyanması, gece uyuması gerektiğini anlayacaktır. Akşamları hep aynı saatte yatağına yatırın. 

2. Gün – Uygulamaya devam 

Dün başlattığınız programa devam edin. Geceleri karnı acıktıkça ağlamaya devam edebileceğini unutmayın. Besleme işini hafif karanlık bir ortamda yapın. Gece yattığında müzik dinletmek, ninni söylemek, kitap okumak gibi bir alışkanlık kazanmasını sağlayın. Bir süre sonra, bu rutini uyguladığınızda uyuma vaktinin geldiğini anlayacaktır. 

3. Gün – Ağlamalar 

Ağlamak çocuğun en büyük silahı, çünkü anneyle babanın en dayanamadığı şeydir. Sabırlı olun ve bıkmadan kendinize başarı fikrini telkin edin’ Uyutmaya çalıştığınızda ağlarsa, endişelenip düzeninizi veya uyku ortamını bozmayın. Bırakın koyduğunuz uyku kurallarına alışsın. Programa sadık kalınmaması, kuralların değiştirilmesi altı aylıktan küçük çocukları çok daha fazla üzüyor. En fazla 15–20 dakika ağlayacaktır, oysa kötü uyku alışkanlıkları yıllarca sürebilir. İlgilenmiyormuş gibi yapıp ona fark ettirmeden arada bir kapı aralığından kontrol edin. Sussun diye ışıkları açmaktan, kucağınıza almaktan, biberon vermekten kaçının, aksi takdirde ertesi gece daha uzun ağlayacağından emin olabilirsiniz. 

4. Gün – Gözyaşı savaşları sürüyor 

Geçen gece ne kadar da uzun ağladı değil mi? Bu geceyi biraz daha rahat geçireceksiniz, daha kısa ağlayacak, ama yine de ağlayacak. Gardınızı düşürmeyin. Kurallarınızın kesin olduğunu, gözyaşıyla değişmediğini görmesi gerekiyor. Ona karşı zayıf olduğunuz hissini uyandırmayın. Yoksa geçen geceye göre iki kat daha fazla ağlar!

5. Gün – Sular duruluyor 

Bebeklerin çoğu üç ila beş gün içerisinde programa alışıyor. Bu gece en mutlu geceniz olabilir! Beş dakikada bir odasına girip kontrol etmeyin, en az 15 dakika aralıkla uğrayın. Bazı bebekler sık sık odalarına girilmesinden rahatsız olurlar, dolayısıyla kapı aralığından gözleyin. En sık rastlanan uyku sorunu nedenlerinin başında gece emzirmesi ve alt değiştirme geliyor. Elbette ki bunları yapacaksınız, ama mümkün olduğunca hızlı ve sessiz olmaya özen gösterin. Altını değiştirirken bile ışıkları açmayın. Gereğinden çok emzirmeyin; böylece hem onu rahatsız etmemiş olursunuz, hem de yeniden altını değiştirmek zorunda kalmazsınız. 

6. Gün – Uyuyor

Sanki bir rüyadasınız, değil mi? Aman bu mutluluğu günlerdir uyguladığınız kuralları rafa kaldırarak bozmayın! Uyumasını garipsediğiniz için sık sık odasına girmeyin. Sıcak tutan bir pijama giydirin ve üstünü açmasını kendinize dert etmeyin. Bebek monitörünün sesini, sadece çok ihtiyacı olduğunda duyacağınız şekilde kısın. Başarınızı gölgeleyecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin. 

7. Gün – Uyku sırası sizde 

Kendinize bir iyilik yapın ve bu gece derin bir uyku çekin. Altı gündür belki çok uykusuz kaldınız ama eminiz değdi. Çocuğunuza muhteşem bir armağan verdiniz’ Düzenli uyku alışkanlığı. Uyku programınız elbette hastalık, tatilde yer değişikliği gibi etkenlerle zaman zaman aksayacaktır. Telaş etmeyin; hiç uyku sorunu yaşamamış bebekler bile bu gibi durumlarda arızaya geçebiliyorlar! Uyku sorunu tekrar edecek olursa programınızı yeniden en baştan uygulayın. İkinci uygulama ilkinden çok daha kolay olacaktır. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın