17 Ocak 2022

Bebeğinize isim koyarken bunlara dikkat edin

0 0
2 min read
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, isim seçiminin önemine dikkati çekerek, aileleri uyardı.<br />
0 0

Prof. Dr. Tarhan; kişilerin, isminin ifade ettiği anlamı rol model olarak alabileceğini belirterek, “Seçilen isimler kişinin karakter yapısı üzerinde etkili. Gerek aile, gerekse çevre, kişiye isminin anlamı paralelinde davranırsa, o anlam kişiyle özdeşleşiyor” dedi.
İsimlerin, kişilik gelişimi ve kişilik yapısında etkisinin olduğunu, fakat bunu herkes için söylemenin doğru olmadığını ifade eden Tarhan, ismin kişide tanımlama yapmasına ve zihinsel kurgu oluşturmasına neden olduğunu vurguladı.

VURAL, SAVAŞ, VOLKAN, ALEV AGRESİFLİK GETİREBİLİR

Kişinin zamanla, ismiyle özdeşleşir davranışlarda bulunabileceğine dikkati çeken Tarhan, kişilerin bu konuda kendisini şartlandırabileceğini, isminin ifade ettiği anlamı ya da kişiyi rol model olarak benimseyebileceğini söyledi. Tarhan, anne ve babaların çocuklarını severken güzel sözler kullanması gerektiğini de hatırlatarak, aksi halde zihinde yapılan kodlamalarla kişilerin o role büründüklerini belirtti.
Vural, Savaş, Volkan, Alev gibi isimlerin kişilerde anlamlarına ilişkin etki yaptığının da altını çizen Tarhan, aile ve çevredekilerin kişilere isimlerinin anlamına paralel davranışlarda bulunması halinde o kişilerde saldırganlık, agresiflik, heyecanlılık gibi tepkiler gelişebileceğini ifade etti.

“İSİM VERİLİRKEN İYİ DÜŞÜNÜLMELİ”

Güzel isimlerin kişilere güzel rolleri getireceğini belirten Tarhan, isim verilirken iyi düşünülmesi gerektiğini kaydederek, şunları kaydetti’
“Heyecan isimli bir hastamız vardı. Bayılma ve krizler görülüyordu kendisinde. Çünkü ismini duyunca kendisinde cinleri çağrıştırdığını söylüyordu. Bu çağrışımla korkuya kapılıyor, tedirgin oluyordu. Daha sonra ailesi, ismini değiştirdi. Mesela Muhammed ismi Osmanlı zamanında, yakın dönemde çok kullanılmadı. Çünkü kişi, ismine yakışır şekilde davranamazsa saygısızlık etmiş olur düşüncesiyle Mehmet ismini kullanmışlar hep. Çünkü kişi taşıdığı isme uygun davranamazsa, o ismi karşı tepki de geliştirebiliyor.”

“BUGÜN ALMANYA’DA HİTLER İSMİ KULLANILMIYOR”

Almanya’da Hitler isminin artık çocuklara verilmediğinin de altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bulundukları zamanın kahramanı olarak görülen, ancak bugün kuru bir kahramanlıktan öte gidemeyen, zulüm ve gözyaşına neden olmuş “Cengiz” gibi isimlerin de çocuklara verilmemesi gerektiğini belirtti.
Tarhan ailelerin, çocuklarının acımasız, merhametsiz, zulüm sever olmasını istemiyorlarsa, bu gibi isimlerden uzak durmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın