19 Mayıs 2022

Bebeğinizi emzirmeyi azaltarak kesin

0 0
2 min read
Annelerin emzirme zamanlarını giderek azaltmaları en doğru yöntem.<br />
0 0

Uzman Gelişim Psikoloğu Deniz Özkılıç, emzirmeden kesme dönemi ile ilgili yaptığı açıklamada “Emzirmeden kesme, hem bebek için hem anne için zor bir süreçtir. Emzirme sırasında bebeğin anne ile duygusal bağ kurduğu gibi anne de bebeği ile duygusal bir bağ kurar. Emzirme, anne için de rahatlatıcı, sakinleştirici bir hale gelir. Bu alışkanlığın kesilmesi, bebek için zor olduğu kadar anne için de zordur. Çoğu anne için bebeği sütten kesme kararı, alınması ve uygulanması çok zor bir karardır; “Ne zaman” ve “nasıl” sorusu önem kazanır. Genellikle sağlıkçılar, sütten kesme için 2 yaşını önerirler. Gelişim uzmanları ise ruhsal açıdan olayı değerlendirdiklerinde 12 aya kadar emzirmeyi önerirler; ancak her annenin ve çocuğun bireysel özellikleri, psiko-sosyal durumları, fiziksel ihtiyaçları ve karşılıklı ilişki biçimleri farklıdır. Dolayısıyla sütten kesmenin doğru zamanı bebekten bebeğe ve anneden anneye değişebilir ”dedi.

Emzirmeden kesmek için en uygun zamanın; bebeğin huzursuz, annenin stresli olduğu ya da yeni başlangıçların ve değişikliklerin olduğu dönemlerde tercih edilmemesinin altını çizen Özkılıç, ayrıca şu konulara dikkat çekti’

Gündüz öğünlerinden başlayın

“Sütten kesme yöntemi, kademeli bir biçimde azaltılarak uygulanmalıdır. Sütten kesmek için bebeği bir süreliğine büyük annelere-bakıcıya verme, anneyi göstermeme ya da sütten kesebilmek için yuvaya teslim etme gibi kararlar yanlıştır. Sütten kesmeye, önce gündüz öğünlerinden başlanmalıdır. Öğlen öğünü en uygunu olabilir. Önce öğlen öğününde anne sütü yerine başka besinler konmaya ya da bebeğin yaşına göre süt sağılıp biberondan içirilmeye başlanabilir. Bu şekilde yavaş yavaş ve aşama aşama diğer öğünlerde süt kesilebilir. Sütten azaltarak kesme, en son akşam-gece uyku öncesi öğünde uygulanmalıdır. En zor olan bu uyku öncesi öğünüdür. Emzirme saatlerine bebek için hoşuna gidecek başka etkinlikler, oyunlar konulabilir. Azaltarak sütten kesme yöntemi, emzirmenin-beslenmenin en başından beri belirli bir rutin düzen varsa çok daha rahat uygulanabilir” açıklamalarında bulundu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın