16 Mayıs 2022

Bebek Cinsiyeti Belirleme Yöntemleri

0 0
2 min read
0 0

Bebek bekleyen çiftlere “kız mı erkek mi istersin” sorusunu sorarsanız, alacağınız cevap klasiktir. “ Sağlıklı olsun, eli ayağı düzgün olsun yeter” Oysa ki tüm ebeveynlerin hatta diğer aile bireylerinin gönlünden geçen bir cinsiyet vardır. Kimse birbirine belki söylemez ama içinde azıcıkta olsa kız ya da erkek olsun isteği vardır. İlk bebeklerde pek dillenmese bile, özellikle sonraki bebeklerde farklı cinsiyette çocuk sahibi olma isteği açığa çıkar.

Yüzyıllardır gebelikten önce cinsiyeti belirlemek için uygulanan yöntemler olmuştur. Bunların çoğu kocakarı inanışı denen, bilimsel olmayan yöntemler olsa dahi istenen cinsiyette bebek için epey bir kafa yormuşlardır. Neler yeneceği, nasıl ilişkiye girileceği ile ilgili çiftlere bolca öğütler verilmiştir. Son zamanların bebek cinsiyeti hesaplama aracı olarak kullanılan Çin Takvimi ile Bebek Cinsiyeti Hesaplama, Rus Takvimi ile Bebek Cinsiyeti Hesaplama ve Japon Takvimi ile Bebek Cinsiyeti Hesaplama araçları da oldukça popülerdir. Hepsi ayrı sonuçlar versede anne ve baba adayları bu tarz uygulamaları kullanarak bebeklerinin cinsiyetlerini belirlemeye çalışmaktadırlar.

Cinsiyeti belirlemenin etik tarafına gelirsek, bir kere hep erkek çocuk ya da kız çocuk doğması doğanın dengesine aykırıdır. Zaten siz hangi yöntemi seçerseniz seçin yine de doğa müdahalesini yapacaktır. PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı)  dışında hiçbir yöntemin %99 garantisi yoktur. PGT bile %1 yanılma payına sahiptir. Zaten tüp bebekte aşılama sırasında, embriyo seçimine dayalı PGT yöntemi ülkemizde yasal değildir.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek anneye ait bir özellik değildir. Anne sadece hamile kalınacak zamanı belirleyebilir. Geleneksel olarak erkek çocuk isteyen ailelerde,  kız doğurduğu için suçlanan annelere mutlaka rastlamışsınızdır. Gebe kalabilmek için, annenin yumurtası ile babanın sperminin anne rahminde birleşmesi gerekir. Annenin yumurtlama dönemi, her adet döneminde yaklaşık bir haftadır. Yani bu bir hafta dışında ilişkiye girilse dahi bebek olması mümkün değildir. Adet dönemi her kadına göre değişse bile, adetin ilk günü başlayıp bir sonraki adetin ilk gününe kadar geçen süredir. Genellikle adet döngüsü 28 ile 32 gün arasındadır. Artık bu döngü yaygın cep telefonu uygulamalarıyla kolayca takip edilebilmektedir.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın