20 Ocak 2022

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman, Nasıl Geçiş Yapılır?

0 0
3 min read
0 0

Hamile olduğunu duyduğu andan itibaren tüm anneler gerek hamilelik döneminde gerekse doğumdan sonra adeta bebeklerinin üstüne titrer, onların sağlıklı dünyaya gelebilmesi ve büyüyebilmesi için her türlü fedakarlıkta bulunurlar. Hareketlerine, beslenme şekline ve düzenine daha itinayla yaklaşmaya başlayan anneler için artık en önemli konu; bebeklerinin sağlıklı dünyaya gelmesi, bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi ve sonrasında sağlıklı büyümesidir.

 

Bebek dünyaya geldikten sonra, anne ve baba onun gereksinimlerini yerine getirebilmek için her şeyi yaparlar. Bu süreçte en önem verilmesi gereken konu bebeğin beslenme şekli ve düzenidir. Birçok besin öğesini barındırması nedeniyle özellikle ilk altı ay anne sütü ile beslenme süreci bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi açısından büyük önem taşımakta.

 

 

Bebek altı ayını bitirdikten sonra ek gıdaya geçiş süreci başlar. Anne sütüne takviye olarak bebeğe verilebilecek yoğurt, meyve ve sebze püresi gibi besinler ek gıdalardır. Ek gıdaya geçiş döneminde alerjiye sebebiyet verecek meyve ve sebzelerden kaçınmakta fayda var.

 

Ek gıdaya ne zamanından önce ne de zamanından sonra başlanmamalı. Erken başlanması sindirim sistemi sorunları, ishal ya da alerjik durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmekte. Ek gıda geçişine geç başlanması ise, bebeğin beslenmesini yetersiz yapmasına ve bu durum sonucu yaşıtlarına oranla geç gelişmesine, kabızlık sorununa neden olabilir.

 

Anne ve babaların en çok karşılaştıkları sorun çocuklarının beslenme alışkanlıklarını doğru belirleyememektir. Diğer taraftan çocukların bazı meyve ve sebzelere, içeceklere ön yargılı yaklaşma durumları yemek yedirebilme konusunda ebeveynlere ciddi zorluklar yaşatır. İşte bu noktada anne ve babalar, çocuğa bakan kişiler doğru kaynaktan, doğru bilgileri alarak yaşadıkları zorluklara çare bulabilir ve çocuklarının sağlıklı beslenmesini, doğru beslenme alışkanlıklarını edinebilmelerini sağlayabilir.

 

Hande Kaşkaş’ın Bu Çocuk Aç ve Acıkınca Yer kitapları doğru ve güvenilir kaynak arayanlar için ideal bir seçim olacaktır. Hande Kaşkaş’ın Bu Çocuk Aç adlı kitabında ek gıda hakkında merak ettiğiniz her şeyi, doktor onaylı 117 bebek ek gıda tarifini, alanında uzman 8 değerli uzamanın anne sütüyle başlayan ve tüm ek gıda serüvenini anlatan yazılarını ve annelerin tavsiyelerini bulabilirsiniz.

 

Bebek gelişimi için masal kitapları, aile çocuk kitapları, aktivite ve boyama kitapları, zeka kartları, puzzle ve eğitici ahşap oyuncaklar da bulabileceğiniz https://www.bebeklik.com.tr sitesinde 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo avantajından faydalanabiliyorsunuz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın