21 Nisan 2021

Bebeklerde konuşma süreci

0 0

Bebek gelişiminde sesler ve konuşma bebeğin kendini ifade edebilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bebeğin konuşabilmesi için sinir sistemi, dil kasları, ağız, damak, dudak ve diş yapısının gelişmiş olması lazımdır. Bu yapılarda doğumsal bozukluklar ya da sonradan ortaya çıkan sorunların olması bebeğin konuşmasını olumsuz şekilde etkileyecektir. Ayrıca doğuştan gelen zihinsel, işitsel ve motorsal bozukluklar varsa konuşma sürecinde gecikmeler oluşabilir. Adım adımın bu detaylı sayfasında bebeklerin ay ay konuşma süreci hakkında tüm bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Konuşma süreci genelde yürümenin başladığı zamana denk geldiğinden konuşmada yavaşlama ya da azalma oluşabilir. Bu durum normaldir çünkü yürüme olayı bebekler için daha caziptir. Yeni yerleri keşfetmek onları daha fazla meraklandırır ve sadece ihtiyaçları duydukları zaman konuşurlar.

Bebekler genelde 7-10 ay arasında 2 heceli, kısa ve tekrar eden sözcükleri söylemeye başlamaktadır. ‘Mama’, ‘dede’, ‘anne’, ‘baba’, ‘cici’ bu kelimelerden birkaçıdır. Genelde ‘baba’ sözcüğü kendini tekrar eden aynı hecelerden oluştuğundan ‘anne’ sözcüğünden daha erken söylenmektedir. Bebeklerin en kolay söyleyebildiği harfler ‘a-b-d-m-y’, en zor söylediği harfler ise ‘k-r-t’ dir. ‘K’ ve ‘r’ harfleri 4 yaşına kadar doğru söylenemeyebilir.

9-12 ay arasında bebekler ses sistemlerini daha rahat kontrol ederler. Hissettikleriyle sesleri arasında paralellik oluşur. Bu aylarda taklit kabiliyetleri de geliştiğinden, tüm sesleri taklit edebilirler. İlk anlaşabilir sözcükleri 12-18 ay arasında söylerler. ‘Ne?’, ‘Nerede?’, ‘Hani?’ gibi soruları sorabilirler.

17-18 aylar arasında, şarkıları çıkarabildikleri sözcüklerle söylerler. 18-24 ay arasında yaklaşık 25 sözcük söyleyebilirler. Aileleri ile konuşma çabasında bulunurlar, söylenenleri anlar ve tepki verirler. Düzgün konuşma, her sene %25 artış gösterir. Bu site size aradığınız konuda en iyi bilgiyi verecektir.

Çocuklar 2 yaşlarını bitirdiklerinde yaklaşık 50-100 sözcük kullanırlar. 3 yaşından sonra cümleler kurmaya başlarlar. Bu sırayla devam eden konuşma ve dil gelişimi, bu yaşlardan sonra da aynı şekilde artarak devam edecektir. Sözcük haznesine yenilerini eklemek ve doğru yerlerde kullanmasını sağlamak, çocuklarla sık sık yapılan konuşmalar ve onlara kitap okumalarla hızlanacak ve gelişecektir. Her çocuğun gelişim süreci farklı oluşundan, büyük beklentilere girilmemeli başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır. İki kardeş arasında bile bu tarz farklılıklar meydana gelebilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalarda kız çocuklarının erkek çocuklarında göre daha erken konuşmaya başladıklarını göstermektedir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın