22 Ekim 2021

Bebeklerin TV İle Etkileşimi Nasıl Olmalı

0 0
2 min read
0 0

Televizyon son yılların en büyük teknoloji ürünleri arasında gösterilir ve her evde en az bir adet bulunur. Çok fazla televizyon programı ve yayından dolayı etkileri her zaman tartışılan televizyon, özellikle bebekler ile kurduğu temasta zaman zaman eleştirilir. Ailelerin kimi zaman televizyon izletmemelerine dair bebekleri hakkında uyarılar aldıkları da bilinir. Önerdiğim bu siteye tıklayarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bebek İle Televizyon İlişkisi

Bebekler zihinsel gelişimlerinin önemli bir kısmını kurdukları etkileşimler ile şekillendirirler. Çevreyi öğrenme, başkaları ile temas etme, farkında olma ve kendini tanıma unsurları bebeğin zihinsel ve zekâ gelişimi ile doğrudan ilgilidir. Televizyon da doğrudan kişilerin görsel zekâlarına ve algılarına yönelik bir araç olduğu için bebeklerin tam da gelişim ve farkındalık dönemlerinde televizyon ile içli dışlı olmaları tehlikeli olabilir.

Televizyonda çıkan hemen hemen her program ya da yayın, bebeğin gerçek hayatta karşısına çıkmış gibi bir etki yaratır. Çünkü bebekler bu dönemlerde gördükleri keşfetmeye çalışırlar. Neden sonuç ilişkisi kuramasalar da belli başlı noktalarda şartlanma ve refleksler görülebilir. Bebeklik dönemi için belki değil, ancak ilerleyen dönemler için söz konusu duruma zemin yaratılabilir. Bundan dolayı televizyonda çıkacak olan program ya da filmler özenle seçilmeli, gerekirse izlenmemelidir.

Basında yer alan haberlerde, çocukların izledikleri çizgi film karakterleri gibi hareket etmek istediklerinden dolayı başlarına çeşitli kötülükler geldiği görülebilir. Bir örnek alma ve öykünme durumu söz konusudur. Bundan dolayı bebeğin yanlış anlayacağı hiçbir durum gözünün önüne getirilmemelidir.

Yumuşak Ve Zararsız Programlar

Bebeklerin zihinsel gelişimlerine ket vurmayacak ve bilinçaltlarında zarar meydana getirmeyecek olan eğitici, öğretici ve duygusal programlar izletilebilir. Bu şekilde bebekler de izlediklerinden eğlenecek ve olumlu şeyler alacaklardır. Bu şekilde de bebeğin televizyon ile etkileşimi en mantıklı yol kullanılarak sağlanmış olur.

Hangi yaşlarda bebeklerin teknolojiyle tanışması gerektiğini bu link size detaylarıyla anlatabilir: https://www.adimadim.com/ay-ay-bebek-gelisimi/31-32-33-aylik

Ciddi manada önemli bir konu olan televizyon etkileşiminin ne denli kritik olduğunu yetişkinlere bakarak da anlayabiliriz. Saatlerini televizyon başında geçiren insanların okuyup araştıran ve dolu dolu yaşayan insanlara göre ne kadar geri kaldığını görebiliriz. Bebekler de bundan dolayı televizyon karşısında değil, hayatın içinde olmalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın