13 Mayıs 2021

Bir iltifatın 40 yıl hatırı vardır

Doğru yer ve doğru zamanda söylenen güzel bir sözün, ilişkinizi çok daha güçlü kılacağını biliyor muydunuz?<br />
0 0

Uzman psikiyatristler de mükemmel bir ilişkinin sırrı konusunda, “Bir kişiye duyduğumuz aşk, kendi benliğimizi ne kadar mutlu edebiliyorsa, o kadar uzun yıllar devam edecektir.” diyorlar. Çünkü hayatımızdaki en önemli motivasyon unsuru, kendimizi hayatta ne kadar mutlu hissettiğimiz ve de sevdiğimiz kişi tarafından ne kadar mutlu edilebildiğimizdir. Bazılarınız için belki bu durum benmerkezcilik ya da bencillik olarak adlandırılabilir ama insan doğasının basit bir gereğidir bu durum’ “Sevilmek, sevgi görmek, sevmek ve mutlu olmak!”
O zaman şimdi size, doğru ve mutlu edici iltifat etme konusunda ufak tüyolar verme zamanı’
Genelle yapma’ Sevdiğiniz kişiye, “Bence sen harikasın!” demeniz çok güzel, ama bu sözünüzün daha etkili olmasını istiyorsanız, neden onun harika olduğunu düşündüğünüz konusunda biraz daha detay vermelisiniz. Mesela sevdiğiniz kişinin yardımseverliğine hayransınız, o zaman “Yardımsever biri ile birlikte olduğum için çok şanslıyım, sen benim meleğimsin!” gibi bir cümle çok daha etkili olacaktır. Ya da sevdiğiniz kişinin aktif kişiliğine mi hayransınız? O zaman, “Senin gibi delidolu, kıpır kıpır biri beni her geçen gün daha da genç hissettiriyor!” cümlesini kurmanız, karşı tarafı çok daha mutlu edecektir.
İçtensin, belli et’ Bazı şeyleri söylemiş olmak için söylemek vardır, bir de gerçekten içinizden geldiği için söylemek. İçinizden gelmiyorsa zaten dile getirmenizin de hiçbir anlamı yok. Ama gerçekten söylediğiniz sözde içtenseniz, o zaman bunu gerek mimikleriniz, gerek ses tonunuzla, yani tüm vücut dilinizle karşı tarafa da mutlaka hissettirin. Mesela onun elini tutarak ve gözlerinin içine bakarak edeceğiniz bir iltifata paha biçilemez!
Her daim dile getirin’ İçtenliğinizi hissettirmenin yollarından biri de, güzel sözleri sadece başbaşayken değil, arkadaş ve aile içersinde de söylemenizdir. Örneğin, başbaşayken “Aşkım, birtanem” diye hitap edip, arkadaş ya da aile içerisinde ismiyle hitap ediyorsanız, bu onu neden böyle yaptığınız konusunda düşündürecektir. Çekinecek ya da utanacak bir durum yok. Pekala arkadaşlarınızla otururken de elini tutup güzel sözler söyleyebilirsiniz. Hem emin olun ki, masadaki diğer kişiler size gıptayla bakacaklar!
Sözler kifayetsiz kaldığında’ Amacınız, sevginizi ya da sevdiğiniz kişi hakkındaki görüşlerinizi dile getirmek olduğunda bazen sadece sözler yeterli olmaz. Bu noktada içtenliğinizi yazı yoluyla da ona aktarabilirsiniz. Cep telefonuna yollayacağınız bir mesaj ya da göndereceğiniz bir e-mail ile her an onu ne kadar sevdiğinizi belli edebilirsiniz. Ayrıca, sözler uçup gitse de yazı her zaman baki kalacaktır ve ileride de partnerinize hatırlayacağı güzel bir anı bırakmış olacaksınız! Üstelik, duyguları yazıya dökmek, utangaç kişiler için de çok daha kolay bir yol olacaktır.
Gördüğünüz gibi sonsuz ve sağlam bir ilişki istiyorsanız, partnerinize karşı hisettiklerinizi dile getirmekten asla çekinmemelisiniz. Ona sevginizi, beğeninizi, takdirinizi ne kadar çok ve ne kadar içten dile getirirseniz, ilişkiniz de o kadar sağlam temellere dayalı olacaktır. Üstelik partnerinizi gerçekten seviyorsanız, hissettiklerinizi sözle ya da yazıyla dile getirmek hiç de zor olmayacaktır.
Simge Özgünay-siberalem.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın