17 Ocak 2022

Bitkisel Deterjanını Kendin Üret

0 0
2 min read
0 0

Televizyonlarda, sosyal medyada vb. her yerde neredeyse tüm ürünlerin kimyasal bileşenler içerdiği söylenmektedir. Bu kimyasalların sağlığımıza olan zararlarını tartışmaya bile gerek yoktur. Uzun yaşayan bütün insanlar işin asıl sırrının doğal ve tamamen organik bir hayat sürmek olduğunu söylüyorlar. Çünkü kimyasal ürünler vücudumuzun aşırı zarar görmesini ve sonunda iflas edip, vücudun fonksiyonlarının durmasını sağlıyor. Yani kısaca bizi gün geçtikçe ölüme getiriyor. Temel gıda malzemelerinde ve bir çok kategoride bu tehlike bulunsa da en büyük riski kimyasal temizlik ürünleri ve kozmetik ürünleri barındırmaktadır. Çünkü bu ürünler çok ağır kimyasallar içermektedir. Halbuki, tamamen bitkisel ve doğal ürünler ile kendi evinizde deterjanlarınızı üretebilirsiniz. Organik deterjan üretebilmek için kimyager olmaya gerek yoktur. Evinizdeki bir takım ürünlerle bunu yapabilirsiniz. Organik çamaşır deterjanı, organik bulaşık deterjanı vb. bir çok ürünü tamamen bitkisel üretebilirsiniz. Aşağıda sizlere nasıl çamaşır deterjanı üreteceğinizi anlattım. Umarım büyük oranda faydalanırsınız.

Organik deterjan için bize lazım olan maddeler:

1 lt su

1 bardak zeytinyağlı sabun tozu

1 bardak çamaşır sodası

1 /2 bardak boraks

Organik çamaşır deterjanının tarifi: Bütün bu malzemeleri bir kaba koyup, iyice karışana kadar çırpıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra organik çamaşır deterjanımız olmuş oluyor. Her yıkamada bir kahve fincanı kadar makinenizin deterjan bölümüne ekleyebilirsiniz. Tabi özel bitkisel kokular da bu karışıma ekleyerek çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu tarifimiz ile kendiniz evde organik çamaşır deterjanı üretebilirsiniz. Bu karışım tamamen bitkisel olduğu için bebeklerde ve çocuklarda organik bebek deterjanı olarak kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi oldukça basit ve kullanışlı bu yöntemler ile kendi deterjanınızı kendiniz üretebilirsiniz. Böylelikle kimyasallardan tamamen korunmuş olursunuz. Ailenize, çevrenizdekilere ve sevdiklerinize gerçek anlamda değer veriyorsanız kesinlikle her alanda organik ürünleri tercih etmelisiniz. Doğal ürünler kimyasal ürünlere göre biraz daha pahalı olabilir belki ama hiç bir zaman sağlığınızı para ile geri alamazsınız. Küçük farklar ödeyerek kendinizi ve sevdiklerinizi kimyasallardan koruyarak tamamen doğal bir hayat yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle uzun ve sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın