26 Ekim 2021

Bitkisel Saç Bakım Yağları Nelerdir | Nasıl Kullanılır?

0 0
3 min read
0 0

Saç bakım yağları saçları dışarıdan besleyecek ve sağlıklı görünmesini sağlayacak en önemli bakım malzemelerinden birisidir. Pek çok doğal saç bakım yağları bulunmaktadır. Her birinin farklı ektisi olsa da totalde ürünlerin tamamı saçların daha hızlı uzaması, saç dökülmesini önlemesi, saçların parlaklığını sağlaması ve saçların kırılmasını önlemek amacıyla kullanılır. Hangi saç bakım yağı ne için kullanılır, hangileri birlikte kullanılır bu bilgileri bilerek yapacağınız bakım oldukça etkili olacaktır. Bu yüzden saç bakım yağları nelerdir, hangi yağlar birlikte hangi yağlar tek başına kullanılır biraz bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Saç Bakım Yağları ve İşlevleri

Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı saçların daha sağlıklı ve hızlı uzaması için saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Hem tek başına hem de saç maskesi hazırlanan diğer yağlar ile birlikte karıştırılarak kolaylıkla kullanılabilir. Herhangi bir kokusu olmadığı için rahatsız etmez ve düzenli kullanımda saçların daha hızlı uzadığı gözlemlenmiştir.

Hint Yağı

Oldukça yoğun kıvamlı olan bu yağı genellikle yılan yağı ile birlikte kullanmak gerekiyor. Yeni saç oluşumu için çok etkili olan bu iki yağ özellikle saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler için çok faydalı. Uzun süre saç köklerine masaj yaparak bekletilen ve sonrasında yine masaj yaparak yıkanan saçlarda faydası çok büyük.

Çam Terebentin Yağı

Saç bakım yağları içinde oldukça keskin bir kokuya sahip olan bu yağ, genellikle kremsiz şampuanlara eklenerek saçların daha etkili temizlenmesine yardımcı olurken kepek oluşumunu da engellediği için tercih edilir. Kremli şampuanlarda etkisi az iken kremsiz şampuanlarda oldukça etkilidir. Bu yüzden sonrasında saçlarınızı bir defa da saç kremi ile nemlendirmeniz gerekse de saçlarınızdan kepeği büyük oranda uzaklaştırmış olacaksınız.

 

 

Sarımsak Yağı

Doğal saç bakım yağları içinde en etkilisi olarak tarif edebileceğimiz bir yağ varsa o da kesinlikle sarımsak yağıdır. Sarımsak kokusunun birebir aynısı olan keskin ve biraz da rahatsız edici olan kokusunu umursamadığınız takdirde saç dökülmesine iyi gelir bununla beraber yeni çıkan saçlara da merhaba dememenizi sağlar. Saç köklerinizde hafifçe bir kaşıntı veya yanma hissi yaşasanız da hemen vazgeçmeyin ve biraz dişinizi sıkın diyoruz.

Argan Yağı

Son dönemlerin en popüler saç bakım yağları arasında gösterilen argan yağı gerçekten çok faydalı. Öyle ki saç köklerine uygulandığında koparak dökülmelerin büyük ölçüde önüne geçiliyor. Bir diğer kullanım şekli de hafif nemli saçlara köklere değdirmeden boylara ve uçlara uygulanarak kurutulması şeklidir. Bu şekilde yapılan uygulama da saçların sağlıkla parlamasını ve kırıklarını onardığı bilinmekte. Saç bakım yağları arasında en pahalı olan yağ çeşidi olan argan yağının pek çok sahtesi de maalesef ki piyasada mevcut. Bu yüzden güvenilir satıcılardan veya eczanelerden temin etmenizi öneriyoruz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın