26 Ekim 2021

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir

0 0
3 min read
0 0

Hepimizin mutlaka başına gelmiş ve yaşadığımız problemlerden birisidir boğaz yanması. Bir çok nedenden kaynaklanan boğaz yanmalarının bilinen en önemli nedeni reflüdür. Çünkü reflü rahatsızlığında mide asitleri yukarı doğru çıkarak en son ağız içine çıkar ve boğaz tahriş olarak yanmaya başlar. Hava kirlilikleri, yediğimiz alerji kaynaklı bazı yiyecekler, göğüste ve boğazda tahrişe neden olarak yanma meydana getirir. Boğazda nemin eksik olması durumunda da yine bu tablo ile karşılaşmak mümkündür. Yemek borusunda bulunan iltihaplar da aynı şekilde boğaz tahrişine neden olarak yanma ortaya çıkarırlar. Grip ve soğuk algınlığı bazı enfeksiyonlar, aşırı sıcak ve aşırı sıcak içecek tüketimi de boğaz yanmalarının bilinen diğer sebepleri arasındadır. Boğaz yanmasına ne iyi gelir?

  • Papatya çayı sadece stres ve uyku düzenleyi değil aynı zamanda iltihap önlenmesine yardımcı olan bir çaydır. Bundan dolayı boğaz yanmalarında kullanımı rahatlama sağlayacaktır.
  • Meyan kökü ile hazırlanan çaylar da uzun yıllardır boğazda meydana gelen ağrı ve yanmaların tedavisinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Boğaz ağrısından ağız içi yaralarına, mide ülserinden viral enfeksiyonlara kadar bir çok hastalığa şifa olmaktadır.
  • Okaliptüs oldukça popüler bir bitkidir. Son zamanlarda tüketimi artmış ve çaylarının kullanımı fazlalaşmıştır. Boğazda oluşan yanmaları azaltıcı etkisi olan bu bitki yanma hissinin giderilmesini sağlamaktadır. Sadece çayını tüketmek değil okaliptüs ile hazırlanan çayın buharını solumak bile rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Nane limon ikilisi yine aynı şekilde boğaz yanmalarında da karşımıza çıkıyor. Eğer boğaz yanmamız nezle, soğuk algınlığı gibi sebeplerden kaynaklı ise içeceğimiz bu çay büyük oranda iyileşme sağlayacaktır. Bir adet limonun suyunu sıkarak bir bardağa koyunuz ve limon kabuklarını su ile kaynatınız. Kaynayan suyu ocaktan alıp içerisine bir kaşık kuru nane ilave ederek demlenmesini bekleyin. Üzerine hazırladığınız limon suyunu da ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Antibakteriyel etkiye sahip olan elma sirkesi sayesinde boğaz ağrılarından kurtulmak mümkündür. Bir bardak ılık suyun içerisine atacağınız bir yemek kaşığı sirkeyi tüketerek rahatlama sağlayabilirsiniz. Karışımı tatlandırmak ve etkisini artırmak için içerisine bir miktar limon ve bal da ilave edebilirsiniz.
  • Soğuk algınlığına bağlı gelişen boğaz yanmalarında etkili bie diğer bitki de tarçındır. Kokusu da lezzetiyle de kendini sevdiren tarçını aktarlardan toz olarak da bulabilirsiniz. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı tarçını ilave ederek demlemeye bırakınız. Daha sonra bu karışımı içiniz.
  • Boğaz tahrişi ve boğaz yanmalarının kurtarıcılarından birisi de tartışmasız baldır. Enfeksiyonlara karşı en etkili yöntemlerden birisi olan balı boğaz yumuşamasında da sıklıkla kullanırız. Bir bardak ılık su içerisine koyacağımız 1 yemek kaşığı balı yavaş yavaş içiniz.
  • Zerdeçal bitkisi güçlü bir antiseptik olmakla birlikte aynı zamanda boğaz ağrının giderilmesini ve boğazda meydana gelen tahrişlerin rahatlamasını sağlamaktadır. Bir su bardağı ılık suyun içerisine atacağınız bir kaşık toz zerdeçal karışımını yatmadan önce içebilirsiniz.
  • Boğaz tahrişleri ve yanmalarında uzmanlar sık sık su tüketiminin önemini vurguluyorlar.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın