22 Mayıs 2022

Boşanma Davaları

0 0
3 min read
0 0

Boşanma, kısaca evliliğin sona ermesi olarak tanımlanabilir. Çiftler, evlilik birliğini sürdürememeleri durumunda belli sebeplere dayandırarak dava açabilir ve boşanmayı talep edebilirler. Boşanmanın sonucunda ise bazı maddi ve hukuki sonuçlar doğmaktadır. Bahsi geçen bu sonuçlar arasında tarafların yeniden evlenme hakkına sahip olmaları da yer almaktadır. Yine boşanan kadın eşinin soyadını kullanma hakkını kaybetmektedir. Ancak evlilik ile kazanılmış olan erginlik ile vatandaşlık gibi haklar ise boşanma sonrasında da devam etmektedir. Boşanma süreci oldukça hassas bir süreçtir. Bunun için mutlaka avukat ile görüşerek hukuki destek alınmalıdır. Kişiler kendileri bizzat Anlaşmalı Boşanma Davası yada Çekişmeli Boşanma davası açarak takip edebilecekleri mümkün olsa da hukuki süreçte destek almaları tavsiye olunmaktadır.

İllere Göre Boşanma Davaları

TUİK verilerine göre Boşanma oranı en yüksek olan 5 ilin sırasıyla yüzde 6,4 ile İzmir, yüzde 6,1 ile Muğla, yüzde 5,7 ile Antalya, yüzde 5,2 ile Yalova ve yüzde 5 ile Aydın illeri olduğunu, düşük orana sahip 5 ilin ise sırasıyla yüzde 0,4 ile Hakkari, yüzde 0,47 ile Bitlis, yüzde 0,51 ile Şırnak, yüzde 0,54 ile Muş ve yüzde 0,6 ile Van olduğu tespit edilmiştir. Ankara ve İstanbul’un en yoğun iki il olmasına rağmen boşanma sayısında ilk beş il arasında yer almaması dikkat çekmektedir.

Boşanma Davalarında Avukatının Rolü

Her ne kadar Türk Hukuk Sisteminde avukatlık mesleğinde uzmanlaşma olmasa da halk arasında bu şekilde bilinmemekte, avukatları sadece kendi davalarını takip ettikleri alanda uzman olarak görmekte, farklı alanlarda çalışmadıkları düşünmektedirler. Bu sebeple de ünvan kullanmaktadırlar. İşte bu sebeple de Boşanma ile ilgilenen avukatlara Boşanma Avukatı denilmektedir. Boşanma avukatları, aile hukuku uyuşmazlıklarının çözümü adına hukuki destek sunan kişilerdir. Boşanma davaları ise pek çok prosedürü bünyesinde barındıran süreçlerdir. Bu davaların etkili bir biçimde yönetilmeleri ise dava sonucunu direkt olarak etkilemektedir. Bu doğrultuda boşanma davasının mevzuata hâkim bir avukat tarafından takip edilmesi istenilmektedir. Avukat bilgilerine erişmek için baroların sayfaları kullanılabilir. Örneğin Ankara Avukat sorgulaması için Ankara Barosu Levhası kullanılabilir.

Hukuki Danışmanlık hizmeti ve Hukuki Yardım hizmeti veren avukat, müvekkili ile sağlıklı bir bağ kurar ve böylece etkili bir iletişim sağlanır. Avukat ve müvekkil arasındaki bu bağ, dava sonucunda etkili olabilecek unsurların ortaya konulması açısından önemlidir. Çünkü müvekkili ile iyi bir bağ kuramayan ve iletişim kurmakta başarısız bir avukat bilgi toplama ve sunma konusunda da yetersiz kalabilir. Bunların yanı sıra deneyim ve hukuki bilgi anlamında yeterlilik, avukatının en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Avukatlık saygın ve kutsal bir meslek olup yetkin kişilerce yapılması önemlidir. Sadece kanun bilmek yeterli olmayıp mevzuatı sürekli takip eden, beşeri ilişkileri güçlü, pratik çözümler sunan, gerçekten avukatlık yapmak isteyen kişilerin mesleği yapması önem teşkil etmektedir.

Kaynak : Av. Kübra YILDIZ ÇOLAK İnternet Sitesi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın