26 Ocak 2021

Botoks Hakkında Merak Edilen 9 Soru – 9 Cevap

0 0

1.Botoksun Hammaddesi Yılan Zehri Midir?

Hayır. Botoksun yılan zehri olduğu iddiası tamamen şehir efsanesidir. Botoksun hammaddesi ‘’Clostridium botulium’’ adı verilen bir mikrop çeşididir ve bir rastlantı üzerine bulunmuştur.

  1. Güzellik Dışında Hangi Alanlarda Kullanılır?

Botoksun ham maddesi güzellik dışında birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlar şaşılık, aşırı terleme, spastisite ve distonidir ( distoni: istemsiz kas kasılmalarına yol açan hareket bozukluğu)

  1. Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoksun etkisi 4 aydan 6 aya kadar sürmektedir.

  1. Pahalı Bir İşlem Midir?

Hayır. Günümüzde pahalı kremler için harcanan paralar ile kıyaslandığında toplumdaki yaygın kanının aksine botoksa ucuz demek bile mümkündür. Diğer yandan botoksun bir alternatifi olarak düşünülebilecek cerrahi  işlemlere göre büyük fiyat avantajına sahiptir.

Örneğin, Antalya’da bulunan DK Klinik Merkezinde 2015 yılı itibariyle işlem fiyatları 400-600 TL arasında değişmektedir.

  1. Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yaygın olarak alın çizgileri, kaş çatma çizgileri ve göz kenarlarında bulunan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.

  1. Botoks ve Dolgu Arasındaki Başlıca Fark Nedir?

Botoks bir kası kastığımızda ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisinde uygulanırken, dolgu bir kası kasmaksızın oluşan kırışıklıklar için uygulanmaktadır.

  1. İşlemden Sonra Hayatıma Aynı Şekilde Devam Edebilir Miyim?

Evet, cerrahi amaçlı estetik operasyonlardan farklı olarak botoks işlemi sonrasında günlük hayatınıza ve işinize devam etmeniz mümkündür.

  1. İşlemin Yan Etkileri Nelerdir?

İşlem yapıldıktan sonra nadir de olsa çeşitli yan etkiler görülebilmektedir fakat önemle belirtilmelidir ki yan etkiler ağırlıkla botoksun güzellik amacıyla değil sağlık amacıyla yapıldığı uygulamalarda görülür.

Nadir Görülen Yan Etkiler: Halsizlik, solunum güçlüğü, göz kapağı düşmesi, görme ile ilgili sorunlar, idrar tutma problemi,  ses kalınlaşması. Bu yan etkilerin tamamı geçicidir.

Daha Sık Görülen Yan Etkiler:  İğne yerlerinde cildin morarması, baş ve boyunda ağrı, iğne yapılan yerde ağrı. Bu etkilerin de tamamı geçici özellik göstermektedir.

  1. İşlem Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Dermatolog ve plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın