21 Nisan 2021

Bu doktor hastalarının hislerini hissedebiliyor

Sinestezi hastası olan Amerikalı Nörolog Jose Salinas, bu özel durumu sayesinde hastalarının hislerini hissedebiliyor.<br />
0 0

Massachusetts General Hospital’daki Harvard Nöroloji Merkezi’nde görev yapan 33 yaşındaki Jose Salinas, sinestezi hastası. Salinas, bu hastalığı nedeni ile refleksini ölçmek için hastasının dizine çekiçle vurduğunda aynı acıyı kendi de hissediyor.

BBC’ye açıklama yapan Salinas, bu durumu dezavantaj olarak görmediğini belirterek “Böylece kendimi hastalarıma daha yakın hissediyorum” dedi.

Amerikalı doktor, tedavi ettiği hastalar öldüğündeyse kendisinin de büyük bir boşluk hissettiğini kaydetti. “Çocukluğumdan beri böyleyim” diyen Salinas, küçükken herkesin kendisi gibi olduğunu düşündüğünü belirtti.

Dert mi, yetenek mi

Sinestezi, bir algı modalitesi uyarıldığında birden fazla kanalda uyarılma oluşmasına verilen tıbbi isim. Bu hastalığa sahip olanlar insanları, insan olarak değil görsel, işitsel, yazısal bir nesne ya da olgu olarak hatırlayıp benimsiyor.

Bir duyunun başka bir duyuyu algılaması şeklinde açıklanabilecek bu hastalığa sahip olanlar, seslerin koklandığı, şekillerin tadıldığı ve renklerin duyulduğu bir mekanizmaya sahip. Dünyada en düşük düzeyde de olsa sinestezi hastalarının oranının yüzde 1,6 olduğu sanılıyor. Sinestezi hala gizemini koruyan bir hastalık olsa da çoğu zaman bir yetenek olarak da algılanabiliyor. Tarih boyunca birçok ünlü sanatçının sinestezi hastası olduğu ve müthiş eserler ortaya çıkardığı biliniyor.

Ünlü Fransız şair Arthur Rimbaud ve Rus yazar Vladimir Nabokov ile yine Rus klasik müzik bestekarı Alexander Scriabin ve ressam Vasily Kandinsky bu kişiler arasında yer alıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın