21 Nisan 2021

Ceketiniz vücudunuza uygun mu

Ceket seçiminizde ilk dikkat etmeniz gereken şey vücudunuza uygun olup olmamasıdır. Peki, bunu nasıl anlarsınız?<br />
0 0

Dolapların en şık parçası ceketler her sezon trendler arasındaki yerlerini koruyor…

Peki, ister bir jean pantolon ile casual, isterseniz şık bir kumaş pantolon ile formal bir kombin yapmanıza olanak sağlayan ceketleri seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

İşte vücudunuza en uygun ceketi seçerken dikkat etmeniz gerekenkler’

1. Omuzları tam oturuyor mu

Ceketinizin size ne kadar uygun olduğunu gösteren en önemli detay omuz dikişleridir. Omuz dikişlerinin omuz başlarınıza tam olarak oturuyor olması ve gergin olmaması gerekir. Eğer dikişler gerginse o ceket size dar, aşağıdaysa sizin için büyük demektir.

2. Kumaş biraz kalın mı

Ceketler söz konusu olduğunda çok kalın kumaşlardan uzak durmak doğru bir seçim olacaktır. Vücudunuza tam oturacağı için kalın kumaşlı bir ceket sizi en az 2 beden daha geniş gösterir. Onun yerine tüvit gibi kumaşları tercih edebilirsiniz.

3. Fakir kol dedikleri bu olsa gerek

Ceketinizin kollarını yukarıya çekebilirsiniz ya da kıvırabilir ve güzel astarının görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak kısa kolları olan bir ceketin tek anlamı vardır size küçüktür! Yazlık bazı ceket modellerinde yarım kollar kullanılıyor olsalar da siz dolabınızda klasik olacak bir parça istiyorsanız onlardan uzak durun deriz.

4. Etek boyu önemli 

Modellere göre ceketlerin etek boyları da değişkenlik gösterir. Örneğin boyfriend bir ceket hem daha bol hem de etek boyu uzun modellerden biridir. Ancak dikkat etmeniz gereken ceketinizin etek boyunun kalçanızı kesmemesidir. Bu kalçalarınızı olduğundan daha geniş gösterecektir.

5. Kaliteye detaylarda da önem verin 

Bir ceketin kalitesini gösteren sadece kumaşı değildir. Düğmeler ve astar da bir o kadar önemlidir. Kumaş ve renkler ile uyumlu bir astar, basit kaçmayan düğmeler ceketinizi daha zengin gösterecektir. Ayrıca ceketinizi alırken düğmelerinizin yedeklerini de mutlaka almanız gerektiğini unutmayın.

6. Ceketinizi her şekilde kontrol edin 

Bir ceketi beğendiniz ve alacaksınız. Onu her şekilde kontrol etmeden almayın. Önü açıkken iyi duran bir ceket düğmelerini kapattığınızda dar olabilir. Düğmeler kapalıyken ceketinizin önü gergin duruyorsa bir kere daha düşünün…

7. Kumaş detayı 

Ceketler genellikle kombinlerin tamamlayıcı değil ana parçalarından birisidir. Onları, hele de kış aylarında, çıkarmayız ve tüm gün üzerimizde olurlar. Bu yüzden çabuk kırışmayan kumaşlardan olmaları daha da önem taşır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın