27 Ocak 2022

Cilde Gençlik Veren Kolajen Nasıl Artırılır?

0 0
3 min read
0 0

Kolajen insan vücudu tarafından üretilen, organ ve dokuların yapısında bulunan bir proteindir. Özellikle kas, eklem ve kemikler açısından büyük öneme sahiptir.  Bunun yanı sıra cildin sıkı ve genç görünmesini sağlayan da yine kolajen proteinidir.

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Adeta cilde gençlik veren kolajen proteini arttırmak için, uzmanlar öncelikle vücuttaki kolajeni azaltan maddelerin tüketiminden kaçınılmasını tavsiye etmektedir. Bunların başında sigara gelmektedir. Sigara kolajenin artmasını engellediği gibi vücutta bulnan kolajenin azalmasına da neden olmaktadır. Ayrıca şekerli gıdaların da vücutta bulunan kolajene olumsuz etki ettiği bilinmektedir. Fazla güneş ışığına maruz kalmak ciltteki kolajenlerin parçalanmasına neden olmakta ve yine vücutta bulunan kolajen miktarının azalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar güneşin dik geldiği saatlerde güneşlenmemeyi ya da en azından yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmasını tavsiye etmektedirler.

Bunun yanı sıra kolajen vücudun fiziksel ve psikolojik durumuyla da yakından ilgili görünmektedir. Uykusunu alan bireylerin kolajen kaybının, almayanlara göre daha az olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca sağlıksız beslenme, stres, hareketsizlik gibi bazı faktörler de kolajen üretimini sekteye uğratan önemli etmenlerdir. Dolayısıyla stresten uzak durmak için çaba göstermek ve sağlıklı beslenerek egzersiz yapmak vücuttaki kolajen kaybını azaltacaktır. Bunları yaparak vücudumuzun kolajen kaybetmesine engel olabiliriz. Peki, kolajen nasıl artırılır? Şimdi de bunun cevabını vermeye çalışalım.

Takviye Gerekli mi?

Uzmanlar kolajen takviyesi almadan önce mutlaka bir doktordan tavsiye alınması gerektiğini dile getirmektedirler. Ayrıca takviye almadan evvel iki şeye dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan ilki kolajenin yapısı, ikincisi ise tipidir. Bunlar içerisinde en ideal olanı kolajen peptitidir. Kolajenin bu formu vücutta emilime hazır şekilde parçalanmış durumdadır. Mide asisinden herhangi bir şekilde sindirilmeden bağırsaklar aracılığıyla emilir ve bu şekilde oldukça yüksek fayda sağlar.

Kolajeni Artırmak İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Uzmanlara göre doğal yollardan kolajen elde etmek de oldukça mümkün. Hayvansal olarak et ve kemik suyu, buna ek olarak bitkisel kaynaklı olup sülfür açısından zengin soğan, turp, kereviz ve sarımsak gibi besinler tüketilerek vücuttaki kolajen miktarı yükseltilebilir. Askorbik asit olarak da tanımlanan C vitamini özellikle kolajen sentezinde mühim bir rol oynamaktadır. Böylece cilt ultraviyole ışınlardan da korunabilmektedir. Balkabağı, havuç, kayısı, ıspanak, tatlı patates ve brokoli A vitamini açısından oldukça zengindir. Omega 3 yağları ise kolajen üretimini destekleyen temel yağ asitleridir. Omega 3 ton ve somon gibi soğuk su balıklarının yanı sıra badem, ceviz, fındık gibi besinlerden de alınabilmektedir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın