19 Nisan 2021

Cildi yenileyen gıdalar

Sonbaharda, güneşin bıraktığı izleri azaltmak ve cildi soğuk kış günlerine hazırlamak mümkün.<br />
0 0

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Dermatolog Uzm. Dr. Eylem Acar, sonbaharda alınacak vitamin ve minarellerin cildi rahatlatacağını söyledi. Acar, “A,C,E vitaminleri taze havuç, kayısı ve domateste bolca bulunan Beta Karoten’i tüketmek çok önemlidir. Bu vitaminlerin antioksidan değerleri çok yüksektir ve güneşin cilde verdiği zararlarla savaşıp cilt hasarlarını onarır” dedi.
Güneşli günlerin sona ermek üzere olduğu bugünlerde, yaz boyunca güneşten, denizden, klorlu havuz sularından yıpranan cildimiz, bakıma ihtiyaç duyuyor.
Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Dermatolog Uzm. Dr. Eylem Acar, yaz mevsiminde güneş ve deniz sonrası cildin kaybettiği su ve nemin sonbaharda yerine konması gerektiğini ifade etti. Eylem Acar, şunları söyledi’ “Cilde mineral içeriği yüksek tonikler ve yüksek su içeriği olan nemlendiriciler uygulanmalı. Ciltteki nem oranı özellikle mevsimsel geçişlerde çok önemlidir. Çünkü yazın cildimiz UV ışınlardan etkilenir ve sonbahar gelince kararmış, bronzlaşmış, kurumuş ve kırışmış olur. Havaların giderek soğumasıyla birlikte cildin içerdiği su miktarı aniden düşer.”
Cildi yenileyen gıdalar
Dr. Eylem Acar, sonbahar ve kış aylarında da güneş koruyucu ürünler kullanılmaya devam edilmesi konusunda uyarıda bulundu. Gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte cildin UV ışınlarına maruz kaldığını ve yaşlandığı hatırlatan Dr. Eylem Acar, cildi yenilemek ve yaşlanmayı yavaşlatmak için gerekli vitaminlerin bulunduğu gıdaları şöyle sıraladı’
A vitamini’ Karaciğer, yağ, süt, peynir, yumurta sarısı
E Vitamini’ Bitkisel yağlar.
C Vitamini’ Maydanoz, çilek, limon, domates, semizotu
Karotenoidler’ Beta karoten Ispanak, marul, lahana, brokoli, kavun, şeftali, havuç, kayısı
Lutein’ Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, hayvani yağlar
Likopen’ Domates, karpuz, kırmızı greyfurt
Kuersetin’ Elma, üzüm, limon, domates, soğan, marul, brokoli, karalahana, pamuk tohumu, çay, kırmız şarap gibi içecekler, ginko biloba, zeytinyağı, propolis
Omega-3-Çoklu doymamış yağ asidi’ Balık yağı
Resveratrol’ Üzüm kabuğu, yer fıstığı, kırmızı şarap, dut
Çay polifenolleri’ Yeşil çay

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın