17 Ocak 2022

Cildim Neden Kırışıyor?

0 0
2 min read
0 0

Cilt Kırışıklığı Nedir?

Yaşlanma ile birlikte insan vücudunda bazı noktalarda değişiklikler meydana gelir. Özellikle de orta yaş dönemi diye hitap edilen 35 ile 50 yaşları arasındaki dönemde bu fizyolojik değişiklikler daha fazla gözlenmektedir. Bu değişikliklerden bir tanesi de en fazla şikayet edilen bir nokta olan cilt kırışıklığı olmaktadır. Cilt kırışıklığı başta bayanlar olmak üzere birçok kişinin sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alıyor.

Cilt Kırışıklığının Nedenleri

Cilt kırışıklığının ilk nedeni olarak; Güneş ışınlarını görebilmekteyiz. Güneş bizlere ultraviyole ışınlarını saçar. Saçmış olduğu bu ışınlar da başta cilt sağlığı olmak üzere insan sağlığına olumsuz etki yapmakta olan ışınlardan meydana gelir. Bu nedenle de cildiniz fazla güneş ışığı altında kalırsanız kırışır.

Cilt kırışıklılığının en büyük nedeni olan yaşlılık sonucunda cildin yapısında bazı değişiklikler meydana gelir. Meydana gelen bu değişikliklerden bir tanesi de metabolizmanın yavaş bir halde görevini yapmasıdır. Hücre içi metabolizması olarak bilinen bu metabolizma çeşidi daha yavaş çalıştığı zaman da ciltte kırışıklıklar meydana geliyor.

Gerek Güneş ışınlarına maruz kalmaktan gerekse de yaşlılıktan dolayı oluşan sorunlar arasında kan taşıma miktarının azalması yer alıyor. Vücudun daha hızlı ve daha çok miktarda kan taşıması hücrelerinde canlı kalmasına yardımcı olur. Böylece ciltte kırışıklık yaşanmaz. Buna rağmen aksi bir durum gerçekleşirse; o halde artık ciltte kırışıklık tamamı ile başlar.

Cildin alt yüzeyinde bazı bezler bulunur. Bu bezlerden bir tanesi yağ bezleridir, bir diğeri de ter bezleri olmaktadır. Yaşlandıkça bu bezlerin çalışma düzeninde de değişiklikler yaşanır hale gelir. Ter ve yağ bezleri artık daha az çalışır. Bu durumda da karşımıza cilt kırışıklığı sorunu çıkar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın