17 Mayıs 2022

Cildiniz alarm veriyor

0 0
4 min read
Cildinizin verdiği alarm durumlarında neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?<br />
0 0

Cildiniz içinde bulunduğunuz ruh halinize göre tepki verir. Siz bir olay karşısında üzüldüğünüzde solan cildiniz, sevindiğinizde parıldamaya başlar. Bu nedenle cildinizin verdiği tepkileri dikkate almalısınız.
Güzellik alarmı 1′ Hasta olduysanız

Kış dönemi özellikle nezle, grip gibi hastalıkların oldukça fazla görüldüğü bir dönem. Hasta olduğunuzda ise sadece yorgun düşmüyorsunuz aynı zamanda cildiniz de değişmeye başlıyor. Çünkü vücudunuz hastalıkla baş etmek için ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineralleri fazlasıyla harcıyor. Örneğin C vitamini cildin elastikiyetini sağlıyor fakat hastalık döneminde vücut daha çok bağışıklık sistemini korumaya geçtiği için C vitamininin cildiniz üzerindeki etkileri azalıyor. Bununla beraber ilaç tedavisi de cilt üzerinde etkili oluyor. Alınan ilaçlar cildin nemini kaybetmesine yol açabiliyor. Böylece cilt solmaya, bazen akne eğilimi göstermeye başlıyor. Ayrıca soğuk algınlığı burun akmasına neden olduğu için burnunuzun etrafı kızarıp, tahriş olabiliyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Cildinizdeki pullanmaya karşı yumuşak bir kese yaparsanız, sağlıklı deriyi yüzeye çıkarmaya yardımcı olursunuz. Soğuk algınlığı yüzünden burnunuzun etrafı ya da yanaklarınız kızardıysa alerjik olmayan bir pudra ile yüzünüze renk verebilir ve kırmızılıktan kurtulabilirsiniz. İçeriğinde yeşil çay, lavanta ve papatya bulunan ürünler cildinizin rahatlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca cildinizi içten beslediğiniz gibi A, C, E ve B5 vitamini içeren ürünlerle dıştan da besleyebilirsiniz.
Güzellik alarmı 2′ Kilo verdiyseniz

Kilo mu verdiniz? Eğer yavaş ve sağlıklı şekilde kilo verdiyseniz cildiniz bu durumdan etkilenmez. Fakat hızlı kilo kaybettiyseniz üzgünüz çünkü cildiniz yeni vücudunuza alışamayabiliyor. Düşük yağlı ya da yağsız beslenme şekli cildin ihtiyacı olan bazı yağların alınmasını engelliyor. Bu durumda cilt kurumaya ve matlaşmaya başlıyor. Özellikle ayak tabanları, dirsekler kuruyor ve sertleşiyor. Uzun süreli detoks diyetleri ya da tek besinli diyetler yapıldığında ciltte aynı sorunlar gözleniyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Eğer kilo almadan cildinizin eski parlak günlerine dönmesini istiyorsanız, sabahları bir kase müslinin içine bir yemek kaşığı avokado ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda haftada üç ya da dört defa balık tüketmek de cildinizin parlamasına yardımcı oluyor. Omega 3 ve Omega 6 yağları sayesinde cilt zarı güçleniyor, cildin daha genç görünmesini sağlanıyor ve kırışıklıklar azalıyor. Bu nedenle beslenmenizde Omega 3 içeren yağlı balıklar ve deniz ürünleri (özellikle uskumru, sardalya, hamsi ve somon), ceviz, badem, soya filizi, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, mısır, mısır unu, keten tohumu yağı, tatlı patates, marul, lahana, brokoli ve yeşil yapraklı sebzelere bol bol yer vermelisiniz. Omega 6 ise ayçiçeği, mısır, soya ile tahıl ürünlerinde bulunuyor.
Güzellik alarmı 3′ Stres altındaysanız

İşyerinde işleriniz oldukça yoğun olabilir, yeni bir terfi ya da iş değişikliği nedeniyle stres yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum sadece ruh halinizi değil, aynı zamanda cildinizi de etkiliyor. Stres altında olduğunuzda beyniniz adrenalin ve kortizol hormonlarını harekete geçiriyor. Bu durum cildinizi rahatsız etmeye başlıyor ve doğal koruma bariyerini zayıflatıyor. Koruma bariyeri zayıfladığında dış etkenler olan UV ışınları ve bakteriler cildinizin bu güçsüzlüğünden yararlanmaya başlıyor. Böylece cildinizin parlaklığı kaybolurken yerini sivilceler, solgun bir görüntü ve kırmızılıklar alıyor. Ayrıca kırışıklıklar da bir anda ortaya çıkabiliyor. Erken yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biri olan stres, cildin elastikiyetini kaybetmesine de neden oluyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Stresi kontrol altına almanın en iyi yollarından biri rahatlama teknikleri oluyor. Bunun için meditasyon ya da yoga gibi rahatlatıcı tekniklerin yardımına başvurabilirsiniz. Her gün kısa süreli olsa da egzersiz yaparak ve yürüyüşe çıkarak stresten uzaklaşıp cildinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca içki ile sigaradan uzak durmak ve düzenli uyumaya da dikkat etmek gerekiyor.
Güzellik alarmı 4′ Sevgilinizden ayrıldıysanız

Ne alakası var diye düşünmeyin çünkü siz sevgilinizden ayrıldığınızda sadece kalbiniz acı çekmiyor, cildiniz de bu durumdan etkileniyor. Yapılan araştırmalar ilişkisi biten kişilerin cilt renklerinin solduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar bu durumu susuz kalan çiçeklere benzetiyor. Dokunma eylemi vücudun kan akışını hızlandırıyor, pozitif enerjinin vücudunuzda harekete geçmesini sağlıyor. Bu nedenle de cilt aşıkken daha canlı ve daha parlak görünüyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Bu durumdaysanız cildiniz için masaj yaptırmak en iyi yol olabilir. Böylece kan akışının tekrar harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda aromaterapik içeriği olan yağları banyoda ya da banyodan sonra vücudunuza sürmek iyi hissetmenizi sağlıyor. Özellikle gül ve sardunya içeriğine sahip nemlendiricilerle vücudunuzu şımartabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın