16 Mayıs 2022

Cinsel hayatınız motivasyonunuzu etkiliyor!

0 1
2 min read
0 1

Günlük hayatta motivasyonun artmasına yönelik çok çeşitli şeyler yapıyor ve alışkanlıklar ediniyoruz. Peki motivasyonu etkileyen seçenekler arasında seksin yerini hiç merak ettiniz mi? elmaelma.com’d ayayınlanan araştırma sonuçlarına göre, partnerinizle yaşadığınız veya tercih ettiğiniz ilişki çeşidine göre seksin motivasyon üzerinde oldukça etkili olduğu saptanmıştır. İşte seks ve motivasyon arasındaki o ince çizgi…

Yapılan yeni bir araştırmaya göre Archives of Sexual Behavior Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarında, seksin motivasyon üzerinde byük bir etkisi olduğu saptanmıştır. Yapılan araştırmalara göre 510 yetişkin kadından cinsel motivasyonlarıyla ilgili bir anket doldurmaları istenilmiş. Katılımcılardan cevaplamaları istenen ankette, cinsel motivasyonlarının ne olduğunu ölçümlemek amacıyla 140 farklı motivasyon çeşidi seçenek olarak sunulunuyor (cinsel tatmin, aşk, intikam gibi). Her maddenin yanında ayrıca bu motivasyon hangi ilişki türünde ne sıklıkta başvurduklarını ölçümlemek amacıyla 4 farklı ilişki türünde (bir kadınla tek gecelik ilişki, bir erkekle tek gecelik ilişki, bir erkekle uzun süreli ilişki, bir kadınla uzun süreli ilişki olmak üzere) hangi davranışları ne sıklıkta gösterdikleri inceleniyor.

SEKS HAYATINIZI MOTİVASYONU ETKİLİYOR!

Araştırmanın sonuçlarına göre, ilişki çeşidine göre değerlendirildiğinde katılımcıların tek gecelik ilişkileri tercih etmelerinin altında duygusal doyumdan çok fiziksel ihtiyaçlarını gidermek olduğu ortaya çıkıyor.

Uzun sürelilerse, kişilerin cinsel birliktelik motivasyonlarının duygusal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla olduğu gözlemleniyor. Tek gecelik ilişkilerde hem de uzun süreli birlikteliklerde cinsel motivasyona en az etki eden faktörlerinse intikam, hastalık bulaştırma gibi hedef odaklı motivasyonlar olduğu saptanıyor. Sonuç olarak bu yargılara göre seks motivasyonlarının çeşitlilik gösterdiğini fakat ilişkinin boyutuyla yakından ilgili olduğunu söylemek mümkün.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın