19 Ocak 2021

Çocuğunuza sevildiğini hissettirmenin altın kuralları

Çocuklarımız onları sevdiğimizi bilmek isterler, ebeveyn ile bağ kurmaya ihtiyaç duyarlar. İşte sevgiyi hissettirmenin altın kuralları...<br />
0 0

Çocuğumuza sevgimizi hissettirmek önceliğimiz oldukça, çocuklarımız da daha huzurlu, pozitif, uyumlu, ve sosyal olacaktır. Ancak sevgiyi yaşayan ve hisseden bir çocuk ailesinin de hislerini anlayıp karşılık verebilir. Çocuklar sevgiyi hissedemediklerinde endişeli, stresli, gergin olurlar. Onlar için ne kadar özen gösterirsek, ne kadar çok zaman harcarsak, endişeli, stresli ve kızgın davranışları o kadar nadir görülür.Siz de sağlıklı bir duygusal gelişim için çocuğuma nasıl davranmam gerek sorusuna yanıt arıyorsanız haberimize bir göz atın.

Cep telefonunuzu kapatın

Eğer çalışan bir ebevynseniz akşam işten eve döndüğünüzde, değilseniz de çocuklarınız okuldan döndüğünde en az yarım saat süreyle telefonunuzu kapatın ve tüm dikkatinizi onlara verin.

Akşam yemeğini birlikte yiyin

Birlik ve bağlılığın en önemli sembollerindendir akşam yemeği. Bu anları beraber geçirmeniz, ailenizle mutlu olduğunuzun, başka bir yerde ya da başka biriyle olmak istemediğinizin en önemli kanıtıdır. Ayrıca yemek yerken dikkatini başka bir şeye odaklamayan veya acele etmeyen çocuklarda yeme bozuklukları daha seyrek görülmektedir.

Uyku öncesi vakit ayırın

Çocuklarınız uyku moduna geçerken onlara kitap okumak, veya sadece yanlarında olmak bile onların mutlu ve huzurlu bir şekilde uyumalarına yardımcı olur. Onlara kendilerini güvende ve sevgi dolu hissettirir. Aynı zamanda zihinsel gelişimleri için de uyku zamanlarında yanlarında olmak faydalıdır.

Fiziksel temas sağlayın

Sıcaklık ve sevgi hissetmek çocukların gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Fiziksel temas çocuğunuzun özgüvenini yükseltir. Hırçın veya antisosyal olma riski azalır. Gün içerisinde sarılmak ya da öpmek yeterli sevgiyi hissettirir.

Minik notlar bırakın

Onlara merak uyandıran minik not kağıtları yazın. İşe giderken başucuna koyacağınız veya buzdolabının üzerine yapıştıracağınız şakalı ve sevgi sözcükleri içeren bir not, onların daima aklınızda ve kalbinizde olduğunu göstermek için oldukça etkili bir yöntemdir.

İletişim kurarken göz teması önemli

En sağlam ilişkiyi kurmanın yoludur göz teması. Herkesin sürekli bir bilgisayara ya da telefona bakarak zaman geçirdiği günümüzde, onlarla gerçekten ilgilendiğimizi gösterebilmeniz çok önemlidir. Belki çocuğunuz bir süre için siz onunla konuşurken bakışlarınıza karşılık vermeyecektir fakat göz temasının önemini anlamaya başladıkça ileriki yaşamında kendisi de bunu uygulayacaktır.

Etkili bir rol model

Onlar için iyi bir rol modeli olmaya çalışın. Çocuklarınıza nasıl davranmaları gerektiğini sözlerle ifade ettiğiniz kadar, davranışlarınızla da onlara örnek olmaya çalışmalısınız. Onlar zaten genellikle hemcinsleri olan ebeveynlerini taklit ederek hayatı öğrenmeye çalışırlar. Bu yüzden onlara kibar olmalarını, ayrımcılık yapmamalarını, kırıcı olmamalarını ve kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını öğretmek için kendi davranışlarınızla yol gösterebilirsiniz.

Konuşurken bölmeyin

Konuşurken sözünü kesmek yerine sonuna kadar dinlemeye çalışın. Bu okulda yaşadıklarıyla ilgili olabileceği gibi; okudukları bir kitap ya da izledikleri bir filmle ilgili de olabilir. Bu onlara söylediklerinin kıymetli olduğunu düşündürecek ve kendilerini önemli hissetmelerini sağlayacaktır.

Hediyerini saklayın

Ve son olarak çocuğunuz size bir not, kendi yaptığı bi resim ya da küçük bir şiir hediye ettiğinde, onlara değer verdiğinizi göstermek için mutlaka saklayın. Onları özel bir çekmecede ya da dosyada saklayın. Aynı zamanda iş yerinize de favoriniz olan çalışmalarından bir tanesini götürün. Kimi zaman onları büyütüp çerçeveletin ya da bir internet sitesinde depolayın. Bunu yapmanız, ona büyük bir başarı hissi verecektir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın