Çocuk obezitesine dikkat

Çocukların dildeki reseptörlerini aşırı uçtaki lezzetlere alıştırırsanız sonra ona ıspanak, kereviz, mercimek yediremezsiniz.

01 Eylül 2015 Salı, 18:02

Çocuk obezitesinin en önemli nedenlerinden biri televizyon, sosyal mecra, yazılı basın, bilboard ve market içinde kullanılan çok etkin ve başarılı abur cuburların reklamları. Amerika’da 2-3 sene önce başkan Obama’nın eşi tarafından bir obezite kampanyası yapıldı. Çok da emek verildi ama başarılı olunamadı. Çünkü Amerika’da şekerli içecek, glisemik endeksi yüksek gıdaların reklemları çok yoğun yapılıyor. Bu reklamlar haliyle çocukları etkiliyor.

Küçük yaşta yenilen gofretler, çikolatalar, cipsler, patates kızartmaları, beyaz undan yapılan fast foodlar, doymuş yağlı yiyecekler, şekerli içecekler derken çocuklarda alerjiler, kolestrol, obezite, selülit, erken ergenlik, hormon bozuklukları gibi sağlık sorunlarına neden oluyor. Çocuklarınızı seviyorsanız geleceklerini düşünün. Mutfağa girip sağlıklı atıştırmalar yapın, hatta sefer taslarına koyun. Unutmayın, çocuklarda yağ hücrelerinin sayısı 2 yaşına kadar belirleniyor. Bu nedenle hiç olmazsa ilk 2 yaşta çocuğunuzu zararlı gıdalardan uzak tutun, riskini azaltın. Çocukların dildeki reseptörlerini aşırı uçtaki lezzetlere alıştırırsanız sonra ona ıspanak, kereviz, mercimek yediremezsiniz. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...