26 Ocak 2021

Çok Tartışılan Konu ”Kürtaj” Hakkında

0 0

ÇOK TARTIŞILAN KONU “KÜRTAJ” HAKKINDA

Kürtaj Nedir?

Küretaj, kürtaş, gebelik sonlandırma, bebek aldırma, çocuk aldırma gibi pek çok farklı şekilde isimlendirilmiş olan kürtaj işlemi, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan tıbbi bir operasyondur. Kazımak anlamı taşıyan küretaj kelimesinden türemiştir. Kürtaj uygulaması sadece istenmeyen hamileliklerin sonlandırılması amacıyla değil, enfeksiyon gibi bazı durumlarda rahim içinin temizlenmesi için de kullanılabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle kadın doğum hekimi tam jinekolojik muayene ve transvajinal ultrasonografi yardımıyla hastanın sağlık durumu değerlendirmesini yapar. Doktor aynı zamanda hastadan geçmişteki sağlık problemleri, önceki hamilelikleri, daha önce düşük yapıp yapmadığı, aile geçmişi gibi bilgileri de alır.

Ardından hem doktorun durum incelemesi hem de hastanın istekleri doğrultusunda lokal anestezi mi yoksa genel anestezi mi uygulanacağı kararlaştırılır.

Kürtaj uygulamasında birçok farklı teknik kullanılabilmektedir. “Küret” olarak tabir edilen aletlerin kullanımıyla kazıma şeklinde yapılan küretaj günümüzde yerini daha çok vakum aspirasyon yöntemine bırakmıştır. Vakum kullanılarak yapılan kürtaj işleminin ardından gerek duyulan durumlarda kazıma tekniği de uterus içinde kalmış olabilecek materyalin tamamen temizlenmesi için kullanılabilir.

İlaçla Kürtaj Mümkün müdür?

Kişilerin doktora başvurmadan, kulaktan duyma bilgilerle çeşitli ilaçları ya da ev yapımı yöntemleri kullanarak kürtaj denemeleri kesinlikle yanlıştır. Bu denemeler kişinin ölümüyle ya da çok ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasıyla sonlanabilmektedir.

Doktorun gerekli ve uygulanabilir gördüğü durumlarda birtakım medikal ilaçların kullanımıyla istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması gerçekleştirilebilir.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Oldukça kısa bir işlem olan kürtaj, tetkik ve anestezi süresi hariç yaklaşık 10-15 dakikada yapılabilmektedir. Genel anestezi kullanılan hastalarda anestezinin etkisinin geçmesi beklenir. Bunun haricinde hastanın günlük hayatını devam ettirmesini engelleyecek herhangi bir durum yoktur.

Kürtaj ardından yaklaşık 20 gün boyunca cinsel ilişki yasaklanır. Beklenmedik bir durum görüldüğünde, normal olmayan kanamalar gibi, kişinin hemen bir doktora başvurması gerekir.

Kürtaj Yapan Doktorlar

Kürtaj işlemi kadın doğum doktoru tarafından gerçekleştirilir. Kürtaj yapan merkezin ya da kliniğin de hijyen koşullarına uygun, gerekli teknik altyapıya sahip olması şarttır.

Kürtaj Uygulamasında Yasal Sınır

Kişinin kendi isteğine bağlı olarak yapılan kürtajda yasal sınır 10 haftadır. Eğer bebekte çeşitli sağlık problemleri tespiti yapılmışsa ya da kalp atışının gözlenmemesi gibi bir durum varsa 24. haftaya kadar hamilelik sonlandırılabilir.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları doktora, yıllara, şehirlere ve kullanılacak tıbbi tekniklere göre değişiklik gösterebilir. Örnek olarak İzmir kürtaj fiyatları ile Manisa küraj fiyatları aynı olmayabilir. Aynı açıdan 2016 küraj fiyatları da diğer yıllardan farklılık gösterebilir. Yapılan merkezin teknik yapısı, koşulları da bu noktada önemlidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın