8 Mart 2021

Çölyak hastalığının tek tedavisi diyet

İnce bağırsaklarda meydana gelen emilim bozukluğu olarak bilinen çölyak hastalığının tek tedavisi, glutenden uzak sıkı bir diyet.<br />
0 0

Çölyak; ince bağırsaklarda meydana gelen bir emilim hastalığıdır. İnce bağırsaklarda gıdaların emilimini sağlayan ‘‘Villus’’ denilen yapıların bozulmasının neden olduğu besin maddelerinin emiliminin bozulması veya engellenmesi olarak bilinen çölyak genetik bir hastalıktır.

 İç Hastalıkları Uzm. Dr. Ahmet Hamidi, çölyak hastalığı ile ilgili detayları paylaşıyor.

Çölyak hastaları buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan ‘‘Gluten’’  yani kepek adlı proteini tolere edemez ve dolayısıyla hastalık meydana gelir. Daha çok çocuk yaşlarda görülmekle beraber her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır.

Çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir

Çocuklarda daha çok kakaları ile teşhise gidilebilir.(çocukların kakaları yağlı olur) Başka hastalıklarla da karıştırılan çölyak hastalığına çok sık rastlandığı söylenebilir. Şüpheli vakalarda kan testleri veya endoskopi ile kesin tanıya varılabilir. Kan testleri için Anti Glıodin  IgA ve IgG ‘ ye bakılır.

Klinik belirtileri nedir

Erişkinlerde daha çok kansızlık, erken yaşlarda ortaya çıkan kemik erimeleri, karaciğer enzimlerinde bozukluklar görülebilir. Bazen de cilt hastalığı olarak ortaya çıkabilir. Çocuk yaş grubunda büyümede yavaşlama, gelişmede gerilik, karın ağrısı ve şişkinliği, ishal, kansızlık, huzursuzluk ve sinirlilik gibi belirtiler verir. Hastalık teşhis edilerek tespit edilmezse sindirim hastalığı olması nedeniyle demir başta olmak üzere kalsiyum, magnezyum, vitamin ve protein alınımında, karbonhidrat ve yağların emiliminde bir yetersizlik ortaya çıkar. Bütün bu bozuklukların neticesinde demir eksikliği anemisi, A vitamini emilemediği için gece körlüğü, B12 vitamini emilimine bağlı olarak kanamalar ve morarmalar, ayrıca nöropatik his kusurları oluşur.

Çölyak hastalığı nasıl tedavi edilir

Tedavide iki temel prensip vardır. Birincisi sebebi ortadan kaldırmak veya önlemek, ikincisi ise hastalığın meydana getirdiği eksiklikleri tamamlamaktır. (vitaminler, demir, minareller v.s)  En önemli husus allerji yapan ‘Gluten’ maddesini içeren yiyeceklerden sakınmaktır (buğday, arpa, çavdar ve yulaf). Hayat boyum devam eden bir hastalık olduğu için mutlak bir tedaviden bahsedemeyiz. Tıbbın gelişmesiyle belki ileride bir tedavisi imkanı bulunabilir. Bu hastalığın tedavisi günümüzde diyettir.  

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın