22 Mayıs 2022

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

0 0
2 min read
0 0

Bildiğiniz gibi Türkiye deprem bölgesinde bulunuyor. Deprem meydana gelmesi durumunda tüm konutlarda hasar meydana gelebilir ve bu da maddi açıdan çok büyük bir külfet anlamına geliyor. İşte bu nedenle yasalar gereği ev ya da işyeri sahiplerinin mutlaka deprem sigortası yaptırması gerekiyor. Depremin sebebiyet verebileceği maddi zararların tazmin edilmesi amacıyla yaptırılan bu sigorta DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası adını taşıyor.

DASK sadece binada meydana gelen ve deprem kaynaklı yıkıntıların neden olduğu hasarları karşılamıyor. Aynı zamanda depremden kaynaklanan tsunami, yer kayması, sel, yangın, infilak gibi durumlarda meydana gelen hasarları da teminatı kapsamına alıyor. Bu açıdan da son derece önemli ve bir o kadar da gerekli bir sigorta türüdür.

DASK ile Konut Sigortası Arasında Ne Fark Var?

Az önce de değindiğimiz gibi deprem sigortası depremden kaynaklanan hasarları karşılayan bir sigorta türüdür. Ancak konut sigortası eviniz ile birlikte eşyalarınıza gelecek zararları da karşılar. Aynı zamanda hırsızlık, yangın gibi durumlarda da evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alıyor. Sadece konut sahipleri değil, kiracılar da konut sigortası yaptırabilir. Ancak deprem sigortasının yasalar gereği ev sahipleri tarafından yaptırılması gerekiyor. Ayrıca konut sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta türüdür. Deprem sigortası ise zorunludur.

Deprem Sigortasında Fiyatlar Nasıl Belirleniyor?

Fiyatlar çeşitli faktörlerin bir arada değerlendirilmesi ile belirleniyor. Yaşadığınız kent ve semtin deprem riski, binanızın yapı tarzı ve hanenin metrekaresi dikkate alınan temel faktörlerdir. Aynı zamanda binanın kaç yılında inşa edildiği, yenileme yapıldıysa yenilemeye dair çeşitli bilgiler de dikkate alınır. Sadece 2007 yılından sonra inşa edilen binalar için % 10 indirim uygulanabiliyor.

Zorunlu deprem sigortası hakkında bilgi almak ve aynı zamanda DASK yaptırmak için Generali Sigorta internet sitesine tıklayabilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sitede mevcut. Aynı zamanda hangi belgeleri hazırlamanız gerektiği, İstanbul için 100 metrekare bir evin deprem sigortası fiyatı gibi pek çok konuda detaylı bilgi yer alıyor. Tazminat ödemesinin nasıl bir süreçte gerçekleştiğini de siteden ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın