17 Ocak 2022

Dijital medya kıskançlığı kadınlarda daha fazla

0 0
2 min read
Hayatımızın odak noktası haline gelen sosyal medyanın çiftler arasında bir de dijital kıskançlık boyutu var. Bu konuda kadınlar ipi göğüslemiş durumda.<br />
0 0

Hiç şüphesiz hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya yeni insanlarla iletişime geçme, tanışma konusunda birçok insanın beklentisine cevap veriyor. Akıllı telefonlar sayesinde cepte taşınan sosyal medya ile artık mobil olarak da her an internetteyiz. Peki, sosyal medyanın sevgililer ve evli çiftler üzerindeki etkisi nelerdir? Bazı ilişkileri bitirme noktasına getirebilen ve bilinçsizce kullanıldığında telafisi olmayan hatalar yapmamıza neden olan sosyal medyanın ilişkiler üzerinde olumsuz etkileri görülebilmekte. Teknolojinin gelişmesi ile kişiler arası iletişimin farklı şekiller aldığını belirten Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, konula ilgili önemli bilgiler aktardı.

İlişkilerin üzerindeki kara bulut sosyal medya

Yeni insanlarla tanışmak için iyi bir araç olan sosyal medya aynı zamanda kadın erkek ilişkilerine de zarar veriyor. Sosyal medya hayatımızın önemli bir parçası olmadan önce çiftler genellikle telefon ile iletişim kurarken, haberleşme araçlarının farklılaşması hayatımıza dijital kıskançlığı getirdi. Eskiden çiftler birbirlerini kıskansalar bile bu duygu saklanmaya çalışılırdı. Ancak günümüzde bu kıskançlık çiftlerin birbirlerini kısıtlamasına, tartışmasına hatta bu yüzden ilişkinin bitmesine bile neden olabiliyor. Akıllı telefonlar sayesinde insanların nerede olurlarsa olsunlar kendilerinden bahsedip gittikleri mekan, yedikleri yemek, giyilen kıyafet, paylaşılan fotoğraflar bile çiftler arasında kıskançlık haline dönüşebiliyor. İnsanların tüm bunları paylaşmasının altında yatan sebep ise beğenilme ve onaylanma arzusu.

Yapılan araştırmalar ciddi ilişkisi olan kişilerin bile sosyal medya sayesinde (eş arama, flört, arkadaş arama siteleri) yeni insanlarla tanışıp flört yaşadığını gösteriyor. Sosyal ağlarda harcanan zamanın artması ve bu mecraların yanlış kullanılması ciddi beraberliği olan ya da evli çiftlerin arasında iletişimin azalmasına, güvensizliğe, tartışmalara ve hatta boşanmalara bile neden olabiliyor.

Dijital medya kıskançlığında kadınlar önde

Çiftler her ne kadar kadın erkek ilişkisinde en önemli şeyin güven duygusu olduğunu söyleseler de kontrol etme isteği bu düşüncenin önüne geçiyor. Erkekler genellikle eşlerinin ya da sevgililerinin şifrelerini bilmek istiyorlar. Kadınların birçoğu ise partnerlerinin karşı cinsle olan arkadaşlıklarına çok sıcak bakmadıklarını belirtiyorlar. Dijital medya hayatımıza girdikten sonra birçok çiftin gözünde karşı cins sizi elde etmeye çalışan potansiyel suçlu konumunda.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın