17 Ocak 2021

Dikkat: Bebeğiniz Alzheimer olabilir

Araştırmalara göre hamile kadınların kötü beslenmesi, bebeklerinin gelecekte Alzheimer'e yakalanma riskinin artmasına neden olabilir.<br />
0 0

İngiltere’deki Southhampton Üniversitesi’nden bilim insanları fareler üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmaların hamilelik sırasında aşırı yağlı besinlerle beslenen kadınların doğmamış bebeklerinin beyninde beta amyloid hücrelerinin birikmesine neden olup, Alzheimer riskinin artmasına katkıda bulunduğunu gösterdiğini belirtti.

Uzmanlar deneylerde Alzheimer ile hamilelerin besin tercihleri arasında bir bağ tespit etmiş olsalar da bu konuda daha detaylı incelemeler yapılması gerektiğini belirtti.

Hamilelikte beslenmenize çok önem vermelisiniz

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr. Cheryl Hawkes, “Bulgularımız sonucunda annelerin hamilelikteki beslenme biçiminin çocukların kalp, damar ve beyin sağlığını uzun süreli olarak etkilediğini gördük. Fareler üzerinde yaptığımız deneylerin insanlar üzerinde nasıl bir sonuç vereceğini görmek için daha çok araştırma yapmamız gerekiyor ancak zaten bir süredir hamilelikte annenin sağlığına dikkat etmesinin çocukların gelecekte daha sağlıklı olmasını sağlayacağını biliyorduk” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın