Diş macunu ve sabun kısırlık mı yapıyor

Yapılan araştırmaya göre diş macunu, sabun ve güneş kreminde bulunan bazı kimyasalların sperm kalitesini düşürdüğü belirlendi.

23 Aralık 2014 Salı, 09:36

Diş macunu, sabun, güneş kremi ve bazı plastik maddelerde bulunan her üç kimyasaldan birinin, erkeklerde sperm kalitesini düşürdüğü ortaya çıktı. Almanya’da yapılan araştırmaya göre, erkeklerde açıklanamayan kısırlık sorunlarının sebebi bu maddeler olabilir.

Almanya’nın Bonn kentindeki Avrupa Çalışmaları Merkezi’nde yapılan araştırmada, evlerde yaygın olarak görülen 96 kimyasaldan 30′u spermlerin yüzme hareketini doğrudan etkilediği tespit edildi. Yani spermler yumurtayı döllemek için kritik önem taşıyan enzimleri olması gerekenden daha erken salarak kısır hale geliyor. 

Araştırma The Independent gazetesinde yayımlandı.

Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Niels Skakkebaek araştırma hakkında, “Endüstriyel ürünlerdeki endokrin engelleyici kimyasallarla insan spermlerinin işleyişi arasında ilk kez doğrudan bir bağlantı tespit ettik. Bulgularımız, bu kimyasalların önceden düşünüldüğünden daha tehlikeli olduğuna işaret. Fakat modern toplumlarda artan kısırlığı bu şekilde açıklayıp açıklayamayacağımızı gelecekteki araştırmalar gösterecek” dedi.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...